OBRAZEM: Lupič krade a nadává. Černého socha dostala anticovidový oblek
MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC
Více jak dvoumetrová socha Lupiče od Davida Černého, která už tři roky šplhá po římse Muzea umění v Olomouci, je ode dneška oblečena do speciálního overalu. Ochranný oblek bude plastiku chránit před nepřízní počasí, muzeum ji tak nebude muset na zimní sezonu složitě z římsy sundávat. Lupiče dnes oblékli do overalu zástupci muzea z vysokozdvižné plošiny, akce přitáhla pozornost řady kolemjdoucích.
„Potřebujeme sochu chránit, je to náš sbírkový předmět. Sníh, mráz, déšť, to vše jí škodí. Už loni jsme ji museli celou sundat a dát do péče restaurátorů. Věříme, že tento oblek ji ochrání, je to proticovidový oblek, je odolný i proti kapalinám či chemikáliím. Ani kyselý déšť by neměl soše ublížit,“ řekl dnes mluvčí muzea Tomáš Kasal.
Kombinéza z netkané textilie, do které je socha ode dneška zahalena, má velikost 3XL. „Museli jsme zakoupit speciální oblek, protože socha je 2,1 metru vysoká. Jde o standardní anticovidový oblek, ale museli jsme na něm udělat určité úpravy. Například socha má obvod kotníku 56 centimetrů, museli jsme tak nastřihnout, došít a spojit suchým zipem nohavice,“ doplnil mluvčí muzea.
Socha bude z overalu vysvlečena opět na sezonu a to od začátku dubna do konce září. V tuto dobu ji budou moci lidé pozorovat nejen v její skutečné podobě, ale i při jejím pohybu ve výšce osmi metrů.
„Lupič se pohybuje po římse v době, kdy je otevřené muzeum. Od 10:00 do 17:00 vždy v každou celou hodinu začíná svou pouť, která trvá zhruba deset minut, neboť je to 30 metrů tam a 30 metrů zpět,“ uvedl mluvčí muzea. Socha při svém pohybu vydává také zvuky. „Na zádech má lup, což je plastika od Karla Nepraše, utíká z muzea a protože se mu to nedaří, tak u toho různě křičí a nadává a to hlasem zpěváka Davida Kollera. Upozorňuje tak kolemjdoucí na sebe i na naše muzeum,“ dodal Kasal.
Sochu Lupiče vytvořil David Černý, známý svými kontroverzními a provokativními plastikami, pro Muzeum umění v roce 2017. Plastika se stala premiérou i pro samotného autora. Autor ji chtěl původně modelovat v hlíně, ale nakonec sochu vymodeloval ve 3D prostoru a následně ji velký robot vyfrézoval do trojrozměrného tvaru. Vyrobena je z patinovaného laminátu a váží zhruba 23 kilogramů.