Ruský novinář Dorenko mohl být otráven. Zemřel ve čtvrtek při pádu z motocyklu

podezřelá smrt novináře

Ruský novinář Dorenko mohl být otráven. Zemřel ve čtvrtek při pádu z motocykluNOVÉ 1
Krátké zprávy

Echo24

Moskevská policie neumožnila pohřeb známého ruského novináře Sergeje Dorenka plánovaný na neděli. Policisté odmítli rodině tělo mrtvého vydat kvůli "nutnosti opakované soudní expertizy". Podle ruských médií se objevilo podezření, že novinář, který zemřel ve čtvrtek při pádu z motocyklu, byl otráven.

Dorenko byl šéfredaktorem stanice Govorit Moskva, dříve pracoval i v opoziční rozhlasové stanici Echo Moskvy. Výrazně se podílel na volební kampani Vladimira Putina před jeho prvním zvolením hlavou státu v roce 2000, později se ale s ruským vůdcem názorově rozešel, když ostře kritizoval postup Kremlu v tragickém případu jaderné ponorky Kursk.

V roce 2007 Dorenko zveřejnil rozhovor, který vedl v roce 1998 s Alexandrem Litviněnkem a dalšími agenty kontrarozvědky FSB. Tito muži přiznali, že dostávali příkazy k zabíjení, únosům nebo vydírání prominentních politiků nebo podnikatelů.

Podle původní lékařské zprávy devětapadesátiletý Dorenko nezemřel na zranění způsobená nehodou na motocyklu, ale na prasknutí aorty. Podezření z násilné smrti vyslovily podle agentury TASS dvě Dorenkovy dcery, podle nichž mohl být otráven. Policie reagovala příkazem k další analýze Dorenkových pozůstatků a na neděli plánovaný pietní akt na moskevském Trojekurovském hřbitově nařídila zrušit.

Čtěte také: Bytová krize se ještě prohloubí. Do deseti let bude Praze chybět 100 tisíc bytů

Německá chřipka nakazila český průmysl, stagnace ohrožuje pracovní místa