Vyždímaného kajakáře Dostála v cíli křísili soupeři. Páté místo ho hodně mrzí

PÁTÉ MÍSTO V TOKIU

Vyždímaného kajakáře Dostála v cíli křísili soupeři. Páté místo ho hodně mrzí
Kajakář Dostál po olympijském finále. Foto: Instagram Josefa Dostála
Svět

Echo24

Češi do něj v Tokiu vkládali medailové naděje, kajakář Josef Dostál nakonec dojel na pátém místě. V cíli byl z kilometrového závodu pod spalujícím sluncem zcela vyčerpaný, pomáhat mu museli pořadatelé, pak i protivníci. Těm pak český sportovec na sociálních sítích děkoval. „Právě tohle by mohla být olympijská myšlenka,“ uvedl.

Osmadvacetiletý kajakář byl jedním z favoritů závodu. Jeho touha pádlovat o zlato se dala vycítit už na startu. Dostál první takzvaně ulil. „Což mě až tak nevyhodilo z pohody. Musím říct, že druhý (start) jsem trefil pěkně,“ řekl. Po prvních sto metrech měl dojem, že závod rozjel dobře. „Přešel jsem do příjemného záběru a říkal si, že se s nima budu držet vpředu, že takhle bych ten kilák mohl zvládnout. No. To jsem si myslel a tak to nebylo,“ hodnotil posléze.

Soupeři mu nečekaně začali postupně ujíždět. „Tam, kde mi normálně neujíždějí,“ komentoval Dostál stav v polovině závodu a ztrátu okolo dvaceti metrů. „Tak jsem si říkal: ‚Dobrý, chci jet na zlato, půjdu na vlnu, protože vpředu to s nima neudržím‘. Na to jsem neměl,“ prohlásil. Na chvilku přerušil rozhovor, aby chytil dech, a pokračoval. Rozhodl se pak zaútočit v poslední čtvrtině závodu. Okolo mety 250 metrů do cíle zvýšil obrátky. „Začal jsem do toho hrabat jako šílenec. Říkal jsem si, že teď musím jít, teď tam zlato visí ve vzduchu,“ řekl, že pořád věřil v úspěch.

Sto metrů před cílem mu ale bylo jasné, že soupeře nechytí. Nakonec byl rád, že projel cílem. „Nepřemýšlel jsem nad tím, že bych mohl být druhý, třetí. Ne že bych to nechtěl, ale chtěl jsem vyhrát. Došlo mi takovým způsobem, že jsem mohl možná deset patnáct metrů dál, ale taky by…, taky by…, taky by bylo dost možný, že bych to ani nedojel,“ uvedl Dostál.

Když vylezl z lodi, lehl si na molo a dlouho těžce vydechoval. Ještě po čtyřiceti minutách vypadal totálně vyždímaný. „5. místo na OH mě hodně mrzí, zklamanej ale nejsem ze sebe, protože jsem v závodě nechal možná i víc, než jsem mohl. V životě jsou i důležitější věci než sport a právě tohle by mohla být olympijská myšlenka. Díky Jacobe Schopfe, že ses o mě staral na úkor svého pohodlí,“ napsal na Instagramu.

Na regeneraci má Dostál jen necelý den. Hned ve středu dopoledne totiž usedne do deblkajaku a s parťákem Radkem Šloufem pojedou na kilometrové trati kvalifikaci.

Foto: Týdeník Echo