Krmivo pro kopytníky vyrábíme ve spolupráci se světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ing. Darina Havlíčková, specialistka na výživu koní a zvířat v zoologických zahradách, se rozhodla na svém statku v Orlických horách poskytnout několika zvířatům spokojený koňský důchod. Rozpovídala se o krmení zvířat v zoologických zahradách v době covidové pandemie.
Kde se krmivo pro ZOO zahrady vyrábí
Darina využívá svou 20letou praxi u české pobočky De Heus, která sídlí v moravských Bučovicích. Firma zde investuje do zkvalitnění výroby krmiv, školí a předává zkušenosti od chovatelů z celého světa. Má totiž své výrobní závody nejen v Evropě, ale také v Asii, Americe nebo v Africe. Je sice jedním z největších světových výrobců krmiv, ale přesto se v ní drží rodinná atmosféra milovníků zvířat.
Závodní kůň a zebra – jak se jejich jídelníček liší?
Oba druhy patří do společné vývojové větve (do řádu lichokopytníků, čeledi koňovitých) a mají stejné trávení. Liší se ale využitím živin z krmiv. Zebry jsou více extenzivní a jejich trávení je spíše přizpůsobeno na vlákninou bohaté africké pastviny, není je proto možné krmit některými koncentrovanými krmivy (jako jsou obiloviny, olejniny a koncentrovaná bílkovinná krmiva), které domestikovaným koním naopak nevadí. Doplňková krmiva pro zebry a koně si jsou v základu velmi podobná svým složením. Samozřejmě, že zebra v ZOO potřebuje krmivo pro svoji záchovu, dobrou kondici a zdraví, kdežto sportovní kůň potřebuje pro svůj dobrý výkon navíc i vyšší dávku energie, a proto i více koncentrovaných krmiv. U obou zeber i koní ale platí, že nejdůležitější součástí krmné dávky jsou objemná krmiva (seno, pastva, senáž, apod..). Kvalitní doplňková krmiva, která se ve firmě De Heus vyrábí, stravu u obou druhů pouze doplňují.
V případě, že sestavujete krmnou dávku, musíte pracovat komplexně se všemi zdroji krmiv a podle toho nabídnout i některá z doplňkových krmiv, která jsou pro každou kategorii a druh zvířat vhodná. To je v podstatě základ práce výživáře u zeber i u koní.
Jaké jsou trendy v krmivu pro zvířata v ZOO?
V ZOO zahradách se z výroby De Heus dodává krmivo především pro kopytníky. Samozřejmě, že pokud jsou v ZOO i další druhy zvířat (např. ovce, koně, hlodavci, pony, lamy, apod.) mohou si vybrat z širokého sortimentu krmiv, které firma nabízí. Zajímavostí je, že krmivo firmy z Bučovic najdete i v krmných automatech, které jsou u dětských dvorků.
Data o vlivu krmiva na zvířata se čerpají ze spolupráce se ZOO Dvůr Králové, která se dlouhodobě podílí se na vývoji receptur právě doplňkových krmiv pro kopytníky. Tato ZOO je i největším chovatelem kopytníků v ČR, takže zdejší safari poskytuje cennou zpětnou vazbu ohledně účinnosti a kvality krmiv. Za zmínku určitě stojí i fakt, že ZOO Dvůr Králové je světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.
Dále se sledují výsledky ze ZOO Liberec, ZOO Olomouc a ZOO Košice, kde o svá zvířata výborně pečují celé týmy zapálených lidí od ošetřovatelů, přes zoology až po krmiváře. Skvělá kondice zvířat v těchto zahradách je vizitkou dobře zvoleného krmiva.
„Složení krmiva pro ZOO zvířata se příliš často nemění, spíše se pomalu vylepšuje. Naše první receptury vznikly na podkladě zkušeností Ing. Ptáčkové, výživářky ze ZOO Dvůr Králové, a výzkumů z celého světa za podpory Mezinárodní asociace zoologických zahrad a Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Od té doby receptury jen mírně upravujeme, podle potřeby a nových zkušeností a výzkumů. Výzkumy a poznatky se shromažďují delší dobu a za velké mezinárodní spolupráce pod hlavičkou výživářské komise sdružení EAZA, které využívá znalosti a zkušenosti i skvělých odborníků z českých a slovenských ZOO zahrad,“ dovysvětluje paní Darina.
Koně v ZOO?
Jako součást dětských zahrad i doprovodného programu se můžete někdy svést na koňském hřbetu. Sama Darina se jezdectví začala věnovat už v útlém věku. Její láska k životu v sedle ještě více roste při práci na statku v Orlických horách, kde se s celou svou rodinou věnuje i stádu koňských seniorů, kteří u ní našli klidný odpočinek na stáří. Darina vám ráda poradí s tvorbou a sestavením krmné dávky pro koně.
„Miluju všechna zvířata. Divoká pro jejich svobodu, volnost a velkou moudrost, domestikovaná pro to, co nám do našich životů denně a trpělivě přinášejí. Učí nás mnoha věcem. V dnešní době, kdy my lidé už zapomínáme, kdo jsme, a odkud jsme do našich měst a paneláků přišli, oni trpělivě čekají na tu svou možnost ukázat nám, co je to statečnost, přátelství, důvěra, věrnost a bezpodmínečná láska,“ říká Darina.
V době pandemie
V roce 2020 postihla ZOO zahrady, stejně jako jiná odvětví spojená s turistikou a volným časem, nepříznivá situace spojená s lockdownem a omezením jejich činnosti vládními nařízeními. Podstatná část příjmu těchto zařízení pochází ze vstupného a většina ZOO se ocitla v situaci, kdy musela prakticky bez pravidelných příjmů dále denně krmit svá zvířata. Při neustálém prodlužování omezení se už některé zahrady ocitly ve vážné finanční tísni.
„Rozhodli jsme se, společně s vedením firmy, že prostředky, které jsme měli v rozpočtu naplánované na naše firemní akce (semináře, výstavy, apod..) a které se také nemohly konat, rozdělíme mezi naše zákazníky, kteří se ocitli v kritické situaci. A těmi byly bezesporu ZOO zahrady. Finančně jsme podpořili nejen ZOO Dvůr Králové, ZOO Liberec, ZOO Olomouc a ZOO Košice, ale pomoc jsme nabídli i dalším zahradám formou většího množství krmiv pro kopytníky. Tuto nabídku přijali ZOO Plzeň a ZOO Bojnice“, dodává Darina.