1 Odebrání akreditace

Maďarská vláda ruší obor genderová studia

, NOVÉ

Témata: , ,

Málo studentů a žádná poptávka na trhu práce. Maďarská vláda plánuje odebrat univerzitám akreditaci na genderová studia, protože se podle ní jedná o ekonomicky nevýhodný obor, informuje server HVG. Kvůli nezájmu studentů zmizí gender jako samostatný obor i z Masarykovy univerzity v Brně.

Zákaz oboru genderová studia by se dotkl dvou maďarských univerzit – Eötvös Loránd University v Budapešti (ELTE) a Středoevropské univerzity (CEU). Jedním z důvodů, proč vláda odebrání akreditace chystá, je malý zájem studentů. Podle maďarské vlády je otázkou, zda je obor vůbec udržitelný. Podle serveru Hungarian Free Press se letos na genderová studia na univerzitě ELTE přihlásilo jedenáct studentů a na Středoevropské univerzitě jen dva.

Dalším důvodem je podle vlády prakticky neexistující poptávka na trhu práce. „Pro takové studium neexistuje ekonomický důvod, navíc neposkytuje studentům dovednosti, které by na trhu práce mohli využít,“ uvedl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács s tím, že takový program zhoršuje ekonomickou stabilitu univerzit. Studenti, kteří obor studují, ho mohou dokončit, ale nové přijímací řízení se už vypisovat nemá.

Server Hungarian Free Press připomíná, že některé strany měly k genderovým studiím výhrady již delší dobu. Podle serveru v některých případech jde i o ideologické důvody. „Musíme zvýšit povědomí o tom, že takové programy náš národ nijak nepozvednou. Ve skutečnosti ničí hodnoty zemí střední Evropy,“ napsal člen Křesťanskodemokratické lidové strany Lőrinc Nacsa rektorovi univerzity ELTE v roce 2017.

Nezájem o gender je i v Brně

Kvůli nízkému zájmu studentů zrušila samostatný bakalářský program oboru gender i Masarykova univerzita v Brně. Poslední imatrikulační ročník bude otevřen v září 2018. Gender ale z univerzity nezmizí, bude fungovat pod sociologií.

„Nově vznikne genderová specializace na oboru sociologie. Vedoucí katedry sociologie společně s vedoucími fakulty k tomuto kroku přistoupili kvůli nedostatečným počtům zapsaných studentů v minulých letech a obavám o úplnou ztrátu akreditace pro obor,“ informuje server munimedia. Gender jako samostatný obor je možné studovat v rámci magisterského programu na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Univerzita šest let vydávala diplomy s chybou. Nikdo si toho nevšiml

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.