Strany se před volbami předhánějí v péči o seniory. ANO zatím k reformě sociálních služeb mlčí
SOCIÁLNÍ PÉČE
Sociální služby by mohla po volbách čekat reforma. Zahrnovat by měla změny financování, rozvoj pomoci v domácím prostředí, zavedení valorizace příspěvků na péči i výrazný růst výdělků pracovníků. V předvolebních programech to slibuje většina koalic, stran a hnutí, které mají podle průzkumů šanci dostat se do Sněmovny. Patří mezi ně Spolu, Piráti a Starostové, SPD, KSČM, ČSSD a Přísaha. ANO své záměry na příští roky dosud nezveřejnilo.
Seniorů v Česku přibývá. Na konci loňska žilo v zemi podle statistického úřadu 447 500 lidí nad 80 let, na konci příštího volebního období by jich mohlo být přes 551 500. Výdaje každý rok rostou. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) se ale za poslední dvě volební období žádné systémové změny s přípravou na budoucnost neprovedly. Podle studie APSS o potřebnosti dlouhodobé péče do roku 2050 systém sociálních služeb není na stárnutí připravený a bez posílení a investic mu hrozí kolaps.
Asociace po volbách navrhuje změnit financování, posílit terénní péči, podpořit pečující příbuzné, nastavit pravidla dlouhodobé péče, přehodnotit příspěvek na péči či upravit úhrady od klientů, ale také zahájit debatu o pojištění na péči a využívání robotů.
Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) plánuje dotace pro poskytovatele na tři roky, nyní jsou na rok. Chce podpořit rozvoj terénních služeb a zavést systém koordinované rehabilitace, valorizaci příspěvku na péči či finanční podporu pečujících blízkých. Počítá s úpravou vyhlášky s maximálními cenami, které mohou klienti platit. Náklady na sociální služby by si lidé mohli odečíst z daní. Koalice chce motivovat zaměstnavatele, aby lidem na zajištění dlouhodobé péče ve stáří přispívali.
Také podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých by financování mělo být víceleté a stanovit by se měl finanční podíl státu, krajů a obcí. Podpořit by se měl rozvoj terénních služeb i pečující blízcí. Péče by měla být dostupná i v odlehlejších místech. Koalice zmiňuje v programu i přeměnu ústavů a také navyšování výdělků v sociálních službách tak, aby pracovníci pobírali podobně jako hasiči či policisté.
SPD uvádí, že chce všude v Česku dostupné a finančně udržitelné sociální služby. Jejich pracovníkům slibuje zvyšování výdělků, delší dovolenou a příspěvek na lázně. Zvednout chce i příspěvky na péči. O zlepšení odměňování píšou také komunisté. Chtěli by dosáhnout zkvalitnění sociálních služeb, větší stability jejich financování a větší pomoci zdravotně postiženým.
Plánují omezení soukromých služeb a podporu hlavně pro státní, krajská a obecní zařízení. Prosazují omezení financování neziskových organizací, které v Česku ale velkou část péče zajišťují.
Podle komunistů pod záminkou humanitární pomoci vyvíjejí politický tlak. KSČM míní, že by pečující měli také mít jistotu, že se budou moci vrátit na své pracovní místo.
Sociální demokraté, kteří resort práce osm let řídí, by chtěli systém dotací v celé republice sjednotit. V krajích se liší. Podle programu ČSSD by měl stát hradit výdělky v sociálních službách. Provoz a ostatní náklady by platili zřizovatelé, tedy kraje, obce či neziskové organizace. Strana by chtěla rozšířit pobytové i terénní služby, do výstavby by podle ní měl stát investovat pět miliard ročně. Zavést by se měly nové odvody na péči, které by byly podobné zdravotnímu pojištění. Propojit by se měly sociální a zdravotní služby.
Pracovníci by si každý rok měli přilepšit aspoň o deset procent, aby se jejich výdělek srovnal s příjmem zdravotníků a učitelů. Sociální demokraté slibují pečovatelskou mzdu těm, kteří se o své blízké s vážným handicapem starají. Lidé s dlouhodobým ošetřovatelským volnem by pak měli mít záruku, že se budou moci vrátit do práce na své místo.
Také Přísaha chce podpořit péči v domácím prostředí. Odbornou podporu by měli dostat pečující příbuzní a blízcí. Zvýšit by se měla dostupnost služeb v malých obcích. Příspěvek na péči by se měl valorizovat a snížit by se měly rozdíly mezi jednotlivým stupni této dávky. Mezi zvláštní pomůcky by hnutí zařadilo chytré technologie, aby na ně lidé mohli žádat příspěvek od státu.