Moskva hrozí odplatou za vyhoštění diplomatů, ruská ambasáda ho považuje za „nepřátelský krok“
KAUZA RICIN
Ruská diplomacie označila vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský krok a pohrozila odplatou. „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost,“ uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí. Ruské velvyslanectví v České republice již dříve dnes uvedlo, že považuje vyhoštění dvou svých diplomatů za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Podle ambasády to svědčí o nezájmu Prahy normalizovat vztahy mezi zeměmi, které poslední dobou degradovaly, za což dává vinu české straně. Velvyslanectví to v pátek uvedlo na svém Facebooku.
„Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž od počátku byl založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog,“ uvedla ambasáda.
Podle náměstka šéfa ruské vládní agentury Rossotrudničestvo Michaila Brjuchanova se oba pracovníci vrátí do Moskvy. „Přijmeme rozhodnutí na základě všech faktů. Zatím nemáme důvod nedůvěřovat našim pracovníkům a z něčeho je obviňovat. Česká strana nepředložila žádnou závažnou kvalitní skutečnost, která by umožňovala souhlasit s jejím stanoviskem,“ řekl. Vyhoštění Rusové s diplomatickými pasy jsou právě pracovníci agentury Rossotrudničestvo. Tato ruská federální agentura se zabývá záležitostmi postsovětského Společenství nezávislých států, krajanů a mezinárodní humanitární spoluprací.
To, že Rusko na české rozhodnutí vypovědět dvojici ruských diplomatů odpoví, řekl v první ruské reakci podle agentury Ria Novosti poslanec federálního parlamentu Vladimir Džabarov. Český krok má podle něj zabránit cestě prezidenta Miloše Zemana na vojenskou přehlídku, která se bude 24. června konat v Moskvě.
„Odůvodnění vyhoštění ruských diplomatů z Česka zní tak pohádkově jako mýty o ruských travičích. Moskva nemá menší zájem než Praha o dobré vztahy, ale zde má všechny důvody odpovědět symetricky,“ napsal na twitteru předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Státní dumy, Leonid Sluckij.
Údajné ohrožení českých politiků ze strany Ruska bylo podle premiéra Andreje Babiše nepodložené. Podle informací a důkazů, které předseda vlády obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) celá situace vyplynula v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze.
Jeden z nich měl podle Babiše úmyslně poslat BIS falešnou informaci, že některým českým politikům hrozí nebezpečí. Na základě zjištění Česká republika vyhostilo dva zaměstnance ruského zastupitelského úřadu. „Dva lidé byli označeni za persona non grata na našem území,“ řekl Babiš.
Podle Babiše incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území. „My máme zájem na dobrých vztazích se všemi zeměmi, ale jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území jsou nepřípustné,“ uvedl Babiš na tiskové konferenci. „Chtěl bych zároveň poděkovat Bezpečnostní informační službě, která přes stížené podmínky v relativně krátkém čase dokázala rozkrýt celý případ,“ dodal premiér.
Podle Petříčka se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. „Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i svědomím očekávaných recipročních kroků,“ řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za persona non grata. V diplomacii je obvyklé, že na vypovězení diplomatů druhý stát reaguje stejně.
„K vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoliv i státu a jejich prohlášení za osoby nepřijatelné přistupujeme velmi zřídka, ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze,“ doplnil ministr.
„Bezpečnostní informační služba naplnila své zákonné poslání,“ napsala na twitter v pátek zpravodajská instituce České republiky s tím, že věc nepotřebuje žádný další komentář.
BIS naplnila své zákonné poslání. Premier Andrej Babiš dnes uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář. https://t.co/HB8ZJhqZP6
— BIS (@biscz) June 5, 2020
Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Novinářům to v pátek oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
„Bezpečnostní informační služba naplnila své zákonné poslání,“ napsala na twitter v pátek zpravodajská instituce České republiky s tím, že věc nepotřebuje žádný další komentář.
BIS naplnila své zákonné poslání. Premier Andrej Babiš dnes uvedl dostačující informace a z naší strany není třeba žádný další komentář. https://t.co/HB8ZJhqZP6
— BIS (@biscz) June 5, 2020
Podle Petříčka se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. „Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků,“ řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za persona non grata. To, že Rusko na české rozhodnutí odpoví, řekl v první ruské reakci podle agentury Ria Novosti poslanec Vladimir Džabarov.
Opoziční politici považují rozhodnutí české vlády za adekvátní a silnou reakci, podle některých by mělo Česko pokračovat ve snižování počtu pracovníků na ruské ambasádě v ČR. Stejný názor zastávají i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Právě oni společně se starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS) dostali policejní ochranu koncem dubna, kdy o příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal týdeník Respekt.