2 Protest Romů

Stovka lidí protestovala před Pražským hradem proti výrokům Zemana o Romech

, , NOVÉ

Témata: , ,

Asi stovka lidí se v neděli v rámci akce Roma Pride 2018 sešla na Hradčanském náměstí v Praze. Protestovali proti výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů. Původně se chystali pochodovat na Staroměstské náměstí, kvůli nepříznivému počasí ale průvod zrušili. Program poté pokračoval v komunitním centru Žižkostel.

Na akci vystoupila řada řečníků. Zeman koncem září v Olomouckém kraji naznačil, že nezaměstnanými v jedné z obcí, kterou navštívil, jsou Romové. "Já sám mám odpracováno 31 let na šachtě (...), mě to uráží. Nikdo nemá právo, ani prezident, osočovat ty ostatní," řekl v neděli jeden z řečníků, bývalý horník Jozef Miker.

Ředitel spolku Khamoro Emil Voráč vyzýval ke vzájemné toleranci. "Neměli bychom odsuzovat žádný národ," řekl. Připomněl, že i Romové slaví sté výročí České republiky. "Buďme hrdí na to, čím jsme. Jsme Romové, buďme hrdými Romy, ale jsme také Češi," dodal.

Na akci vystoupil i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Ten přítomné žádal, aby podepsali manifest, který organizátoři přečetli s tím, že se ho během večera, kdy bude Zeman předávat státní vyznamenání, pokusí prezidentovi nebo prezidentské kanceláři doručit. Upozornil také, že nenávistná rétorika, která byla v minulosti vlastní spíše okrajovým stranám, se čím dál více přesouvá do mainstreamové politiky.

V manifestu Romové popisují svou situaci nejen v minulosti, ale i v současnosti. "Protiromská nenávist byla jedním z hlavních témat nedávných voleb v České republice - česká města zaplavily billboardy, požadující města bez parazitů, nepřizpůsobivých, slibující segregaci Romů do vesnice za městem, a podobně. Anticikanismus toho nejhrubšího zrna můžeme v České republice slyšet z úst vrcholových politiků, nebo prezidenta," uvádějí v prohlášení. "Přejeme si, aby druhé století české samostatnosti přineslo změnu, aby Romové a Češi našli společnou řeč a naučili se žít společně," píší také.

Doprovodný program Roma Pride se uskuteční v komunitním centru na náměstí Barikád. "Návštěvníci se mohou těšit například na tradiční romská jídla, přednášku o romské hudbě, projekci dokumentárních filmů s romskou tematikou, výstavu fotografií a také na koncert romských kapel," uvedli v minulosti organizátoři.

"Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení," prohlásil v září Zeman v obci Kojetín. Naznačil také, že pětiprocentní nezaměstnanost v Kojetíně tvoří právě Romové. Prezidentova slova následně kritizovalo v otevřeném dopise Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) a někteří politici. Podle ERRC je prezidentovo prohlášení zřejmým projevem nenávisti a rasismu, proti Zemanovým slovům se ohradila také organizace Romea.

V reakci na Zemanovy výroky Romové na facebooku zveřejnili stovky svých fotografií z pracovního prostředí. Zeman ale na svých výrocích trvá. Vyjádření Pražského hradu k nedělnímu protestu Romů deník Echo24 zjišťuje.

Čtěte také: Zeman i přes slib Babišovi znovu nejmenoval šéfa BIS Koudelku generálem

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.