„Jste opravdu žena, že?“ Princ Philip proslul bezprostředností
SLAVNÉ PRINCOVY VÝROKY
Manžel britské královny princ Philip, který zemřel v pátek ve věku 99 let, se v minulosti proslavil také řadou bezprostředních výroků či poznámek a žertů, za které byl ale někdy ostře kritizován. Vévoda z Edinburghu často přivedl své okolí do rozpaků i během oficiálních příležitostí, třeba když bývalého spolkového kancléře Kohla oslovil „pane říšský kancléři“ nebo když při návštěvě italského premiéra v Římě odmítl italské víno s tím, že chce nechat přinést pivo. Přinášíme výběr některých jeho slavných výroků a poznámek.
Princ se uvedl hned po zásnubách s Alžbětou. Jistého drážního dělníka se v roce 1947 zeptal na možnosti jeho kariérního postupu. Dělník mu na to odpověděl: „Hm, to by musel můj šéf umřít.“ Philipova reakce zněla: „Přesně jako u mě.“
V roce 1984 v Keni se mladé ženy, která mu nabízela květiny, zeptal: „Děkuji, madam … Jste opravdu žena, že?“
„Nezůstávejte tu příliš dlouho, jinak budete mít šikmé oči,“ doporučoval s nadsázkou britským studentům na stáži v Číně v roce 1986.
V roce 1988 gratuloval Britům, kteří se vrátili z Papuy-Nové Giuney: „Dokázali jste to. Nebyli jste snědeni.“
Při hudebním festivalu v Cardiffu v roce 1999 mu pořadatelé představili skupinu mladých neslyšících hudebníků. Stalo se to nedaleko pódia, na kterém hlasitě vyhrávala formace z Karibiku. Princ to okomentoval: „Hluší? Tomu se vůbec nedivím.“
Když při prohlídce v jedné dílně v Anglii v roce 1999 objevil viklající se pojistkovou skříň, řekl: „Tu snad musel připevňovat Ind.“
Když mu během slavnostní večeře v Římě v roce 2000 italský předseda vlády Giuliano Amato nabídl italské víno, odpověděl: „Přineste mi pivo. Je mi jedno jaké, ale přineste mi pivo.“
„Stále bojujete oštěpy?“ zeptal se během návštěvy Austrálie australského domorodce.
„Vypadá to, že jste připraven jít do postele!“ řekl v roce 2003 během dlouho očekávané návštěvy britského královského páru v Nigérii prezidentovi Olusegunovi Obasanjovi, který byl oblečený v tradičním domorodém oděvu.
V roce 1993 uvítal v Maďarsku Brita žijícího v Budapešti slovy: „Vy tady nemůžete být dlouho, ještě nemáte břicho.“
Bývalého spolkového kancléře Helmuta Kohla oslovil v roce 1997 při setkání „pane říšský kancléři“, což je ovšem označení, které naposled užíval Adolf Hitler.
Na jistém večírku se v roce 1999 zeptal muže s tmavou barvou pletí: „A z které exotické části světa pocházíte vy, příteli?“ „Z Birminghamu, pane, druhého největšího města Británie,“ odpověděl muž. Ukázalo se, že Philip měl tu čest s lordem Taylorem z Warwicku, nejvýše postaveným politikem Konzervativní strany tmavé barvy pleti.
V roce 2006 navrhnul, aby byl celý „humbuk“ spojený se zahajovací ceremonií letních olympijských her, které se v Londýně konaly v roce 2012, zrušen. „O co jde při olympiádě? O závodění nebo o ceremonie?“ zauvažoval Philip.
„Myslel jsem, že orientální ženy celý den jen tak posedávají, kouří vodní dýmku a mlsají sladkosti,“ řekl Philip skupině břišních tanečnic, která předváděla tento orientální tanec na školní slavnosti ve Swansea ve Walesu.
V roce 2010 při návštěvě Exeteru na jihu Anglie se princ Philip zeptal mladé ženy z námořní mládežnické organizace Sea Cadets, jak si vydělává na živobytí. A když mu čtyřiadvacetiletá Elizabeth Rendleová odpověděla, že pracuje v nočním klubu, dožadoval se princ Philip upřesnění, zda jde o striptýzový klub. Mladou ženu tím poněkud vyvedl z míry, povšiml si toho však a zavtipkoval, že „na to je beztak pravděpodobně příliš chladno“.
Prezident Zeman: Princ Philip byla jedinečná osobnost
Prezident Miloš Zeman považoval prince Philipa za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova. Uvedl to v kondolenčním dopise, který v souvislosti s úmrtím prince zaslal britské královně a Philipově manželce Alžbětě II. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie.
Zeman královně napsal, že se o skonu vévody z Edinburghu dozvěděl s hlubokým zármutkem. Připomněl, že nedávno uplynulo 25 let od návštěvy britského královského páru v Praze, při které se s Philipem setkal. „Byla to pro mě tenkrát mimořádná čest. Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova,“ uvedl prezident. „Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále,“ dodal.
Petříček připomněl, že se zesnulý princ Philip dožil 99 let a po boku Alžběty stál téměř 70 let. „Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie,“ uvedl na twitteru.