Ohrožení vlivu USA. Rusko pracuje na rozšíření BRICS až o 12 států
NOVÍ SPOJENCI BRICS
Seskupení BRICS, kam momentálně patří Rusko, Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika, by se mělo rozšířit až o 12 členů, někteří z nich již podali přihlášky. Sdružení pěti hlavních rozvíjejících se tržních ekonomik by mohla doplnit například Argentina, Turecko nebo Egypt, zájem by mohly mít i Spojené arabské emiráty. Informoval o tom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. BRICS+, jak by se skupina po přijetí nových členů nazývala, by pak mohla dosáhnout hranice podílu 50 procent světového HDP. Informovaly o tom servery Silk Road Briefing nebo Global Times.
Žádost o vstup do BRICS podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova projevilo „více než tucet zemí“. Seskupení bylo založeno v roce 2009 a slouží převážně ke vzájemné koordinaci obchodních záležitostí členských států. Členové navíc v roce 2014 založili politickou banku New Development Bank, která koordinuje půjčky na infrastrukturu. Banka byla založena jako alternativa Světové banky, která se podle členů soustředila příliš na Spojené státy.
Akcie banky drží rovným dílem všechny členské státy. V současné době tvoří BRICS více než 40 procent světové populace a zhruba čtvrtinu světového HDP, očekává se, že do roku 2030 se tento podíl zvýší až na 50 procent světového HDP. S tím by právě mohl pomoci i proces rozšíření o další země. Zvýšil by se i podíl na světovém obchodu, který momentálně tvoří zhruba 16 procent. S rozšířením organizace by se rozšířil i podíl zásob komodit, jako je ropa nebo plyn, až na 60 procent.
The end of US hegemony and the US dollar as the worlds reserve currency is near. The next expansion of BRICS+ will have a GDP 30% larger than the US, over 50% of the global population and 60% of oil and gas reserves. Multipolar is inevitable. More details: https://t.co/ltGMQsnz5M pic.twitter.com/qahOtFnQok
— Kim Dotcom (@KimDotcom) November 12, 2022
O členství podle Lavrova požádaly Alžírsko, Argentina, Írán, Turecko, Egypt a Afghánistán. Zájem projevila i Saúdská Arábie nebo Indonésie, která by měla podat oficiální žádost na nadcházejícím summitu G20. Květnové debaty o rozšíření BRICS se účastnili i zástupci Kazachstánu, Nikaraguy, Nigérie, Senegalu, Thajska a Spojených arabských emirátů, očekává se tak, že i tyto státy by mohly mít zájem o vstup do skupiny.
Russia announces 12 more countries want to join BRICS…
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) November 10, 2022
If all are accepted BRICS will have 50% of the world population… and an even larger share of commodities such as oil, gas, metals, etc…
If they figure out how to do a currency … pic.twitter.com/LR7lDViK02
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin v červnu prohlásil, že Čína rozšiřování BRICS aktivně podporuje. „Čína bude podporovat země BRICS, aby pokračovaly v hloubkových diskusích o otázce rozšíření členství a vypracovaly standardy a postupy pro tento proces na základě konsensu,“ uvedl Wang.
O zájmu Číny rozšířit organizaci o nové členy vypovídá i jejich úsilí organizovat v průběhu roku 170 akcí BRICS, o kterém v červnu informoval čínský velvyslanec v Thajsku Chan Č‘-čchiang. Rozšířené seskupení by se nově nazývalo „BRICS+“.