1 Kauza Huawei

Huawei ovládl českou politickou scénu. Čína mluví o výmyslech západu

NOVÉ

Témata: , , , ,

Kauza Huawei ovládla českou politickou scénu. Poté, co se ke kauze vyjádřili prezident, premiér, vláda a řada politiků, oznámil pražský primátor, že Praha analyzuje rizika spojená se společnostmi Huawei a ZTE. V pondělí dodal, že analýzu rozšířil i na městské společnosti. Debata o riziku čínské firmy se naplno rozjela i v Polsku. To zváží zákaz používání výrobků Huawei úřady. Takové řešení je ale dle českých politiků předčasné a zdůrazňují společný postoj Evropské unie.

Varování před produkty Huawei a ZTE bere vážně Praha, proto primátor města Zdeněk Hřib zadal zpracování analýzy rizik. „Hotová by měla být do konce ledna. Nejde primárně o telefony, ale hlavně o síťové komunikační prvky od firem Huawei a ZTE. Důsledkem může být výměna některých komponent,“ uvedl pro Echo24 pražský primátor Hřib. „Dle NÚKIB lze bezpečnostní rizika zohlednit i při zadávání nových zakázek,“ dodal.

Žádné klíčové systémy od těchto společností by hlavní město nemělo nevyužívat, uvedl pražský magistrát s tím, že pouze několik zaměstnanců úřadu má od firmy Huawei služební telefon, jde však o nízké jednotky případů.

Dále čtěte: Hrad má smlouvu o propagaci s Huawei. Dostává za to její produkty

Potíže kvůli kauze zřejmě nemá Brno. „Podle mých informací neobsahuje infrastruktura ve vlastnictví Magistrátu města Brna žádný prvek zmíněných firem. Taktéž nevlastníme žádná jiná zařízení těchto výrobců (ať už jde o mobilní telefony nebo jiné). Z toho důvodu o vypracování analýzy rizik neuvažujeme," říká náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Vedle České republiky projevily výhrady k působení telekomunikační firmy Huawei úřady například v Británii, Belgii či v Norsku. Varování zaznělo také od Evropské komise. Evropské země však nejsou v přístupu k čínskému koncernu jednotné, navíc podle některých expertů je za současné situace jeho vybavení pro mobilní operátory nepostradatelné.

Polsko zváží zákaz používání výrobků Huawei úřady

Polská vláda zváží, zda nezakáže úřadům používat výrobky čínské telekomunikační firmy Huawei. Napsala to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na vládního činitele odpovědného za kybernetickou bezpečnost. Podle něho rovněž přichází v úvahu přijetí právní úpravy, která by omezila možnost používat telefony Huawei i pro veřejnost. V pondělí pak Čína vyzvala prostřednictvím ministerstva zahraničí k ukončení „výmyslů“ kolem čínské telekomunikační společnosti.

Ještě víc než na mobily Huawei ve státní sféře by se dle části české politické reprezentace měla pozornost soustředit na síťovou infrastrukturu. Plošný zákaz výrobků Huawei, který zvažuje sousední Polsko, tak zatím není na místě.

„Problém, který adresuje NÚKIB, se týká pouze kritické infrastruktury. Plošný zákaz by poškodil jen řadové spotřebitele. Nedůvěryhodnost Huawei je třeba rozhodně řešit na úrovni EU,“ uvedl pro Echo24 předseda pirátů Ivan Bartoš. K přehnaným reakcím po vzoru Polska není důvod ani dle předsedy ODS Petra Fialy. „Stačí dodržovat doporučení, které vydal NÚKIB. K přehnaným reakcím, jež nemají vliv na bezpečnost ČR, není důvod,“ řekl Fiala.

Naopak dle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by Česko mělo po vzoru Polska zákaz výrobků Huawei zvážit. „Zvážit ano. Samozřejmě by byl lepší postup koordinovat (v EU). Byznys nesmí být nadřazen bezpečnosti a obraně,“ sdělil Bělobrádek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Polsko volá po jednotném postoji EU a NATO ke kauze Huawei

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.