Polsko volá po jednotném postoji EU a NATO ke kauze Huawei

KAUZA HUAWEI

Polsko volá po jednotném postoji EU a NATO ke kauze HuaweiNOVÉ
Polský ministr vnitra Joachim Brudziński Foto:

FOTO: Wikimedia commons - A. Mitura / MSWiA [Public domain]

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Je na místě, aby Evropská unie i NATO zaujaly společný postoj ke spolupráci členských států se společností Huawei. Jen pár dní poté, co došlo v Polsku k zatčení zaměstnance Huawei a jeho obvinění ze špionáže, to v rozhovoru pro stanici RMF FM řekl polský ministr vnitra Joachim Brudziński. Informuje o tom deník The Guardian.

Podle Brudzińského musí začít členské státy NATO a EU pracovat na společném postupu a shodnout se, zda mají ze svého trhu společnost Huawei vykázat. „Obavy z firmy Huawei se objevují i v rámci NATO. Dávalo by to tedy největší smysl, shodnout se na jednotném postoji mezi členskými státy EU a členy NATO,“ řekl ministr pro RMF FM.

Zároveň dodal, že si Polsko přeje i nadále spolupracovat s Čínou, nicméně diskuze o tom, zda vyčlenit či nevyčlenit čínského telekomunikačního giganta Huawei z evropských trhů se podle něj uskutečnit musí. „Chceme mít s Čínou dobré intenzivní vztahy, které budou atraktivní pro obě strany,“ dodal Brudziński.

Huawei dal zadrženému zaměstnanci výpověď

Čínská telekomunikační společnost Huawei propustila svého zaměstnance, který byl kvůli podezření ze špionáže zadržen v Polsku. Jeho údajné činy podle prohlášení firmy „nemají se společností Huawei nic společného“, incident ale poškozuje pověst firmy ve světě.

Polské úřady v pátek uvalily vazbu na bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a na zaměstnance Huawei pracujícího v Polsku Wang Wej-ťinga. Obvinily je přitom ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v Polsku hrozí až deset let vězení.

Huawei už dříve předstihl švédskou firmu Ericsson a stal se největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. V západních zemích čelí nyní firma obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu.

Před čínskými špiony v České republice varovala nedávno ve své výroční zprávě za rok 2017 kontrarozvědná Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prezident Miloš Zeman následně její závěry zpochybnil a tento týden obvinil ředitele NÚKIB i ředitele BIS, že ohrozili pozici a ekonomické zájmy České republiky v Číně.


Čtěte dále: Hrad má smlouvu o propagaci s Huawei. Dostává za to její produkty

Kde ostatní mluví, tam Poláci proti vměšování skutečně bojují

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články