10 Analýza fotografií

Zatékání, trhlina, poruchy lan. Most v Janově byl na hraně, ukazuje Pošvářová

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslava Pošvářová analyzovala záběry mostní konstrukce v italském Janově a vyslovila domněnku, že za pádem mostu může být neuskutečněná či nedostatečná sanace pylonů. Pro svou analýzu použila běžně dostupné záběry z Google Street View z loňského roku, kde na několika místech upozornila na viditelné závady na mostě. „Tento stav byl opravdu na hranici ostří nože,“ uvedla na svém facebookovém profilu. Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování.

„Významné zatékání vozovkou, trhlina podélná ve vozovce v celém poli (nyní na zemi), svědčící minimálně o významném zatékání, ne-li o poruše nosného systému mostu. Mostní závěry, které jsou v ČR na dálnicích zakázány, nyní roztrhané, porušené, kterými do lanových závěsů, kotvení a výztuže významně zatékalo. Masivní porušení betonových konstrukcí zdola, s lokálními výspravami betonu, následky nefunkční izolace mostovky a zatékání. Poruchy lan, jejich deformace, svědčící o ztrátě funkce, trhliny v pylonu, masivní zatékání. Tak tento stav byl opravdu na hranici ostří nože,“ míní soudní znalkyně, která působila dříve také jako ředitelka kontroly a kvality Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Snímky, na nichž upozorňuje na závady, přinášíme v galerii.

Podle Pošvářové je hlavní problém v tom, že se nesanovaly všechny pylony, ale pouze jeden. „Venkovní lana svědčí o špatném stavu závěsů, ty původní byly nahrazeny evidentně významně větším množstvím vnějších lan. Proč takto nezesílili ty ostatní dva, se asi už nedovíme. Nicméně jeden z těch nezasanovaných se zřítil,“ dodala expertka na dopravní stavby.

Pád mostu způsobil v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l‘Italia. Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování. Prokuratura chce, aby se viník zpovídal z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy. Vláda však už ostře kritizovala firmu, která dálnici spravuje, a zahájila proces s cílem odebrat jí koncesi.

Tragédii nepřežilo 43 lidí, v sobotu proběhl v Itálii státní pohřeb a smutek.

Italská vláda plánuje po pádu mostu kontroly staveb v celé zemi

Italská vláda plánuje po pádu dálničního mostu v Janově zevrubné kontroly veřejných staveb po celé zemi. V sobotním rozhovoru pro italský deník Il Messaggero to řekl tajemník kanceláře premiéra a místopředseda vládní euroskeptické Ligy Giancarlo Giorgetti. Kontroly se podle něj budou týkat silnic, mostů, ale i veřejných budov jako jsou například úřady či školy.

„Bude to operace zaměřená na údržbu, v naprosto bezprecedentním rozsahu a s obřími investicemi do veřejných staveb,“ uvedl Giorgetti. Vláda podle něj zatím nemá na tuto akci rozpočet, kabinet prý ale nebude brát ohled na rozpočtový deficit, HDP ani na evropská pravidla.

Čtěte také: Neomlouváme se. Správci zříceného mostu poprvé před novináři

Čtěte také: V Janově se našli další mrtví – rodina s 9letou dcerou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.