Klaus pálí proti Pirátům i Fialovi: Politiku neumí, koalice Spolu vede pravici do záhuby

POHLED EXPREZIDENTA

Klaus pálí proti Pirátům i Fialovi: Politiku neumí, koalice Spolu vede pravici do záhuby
Václav Klaus Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

„Fiala neumí dělat politiku,“ myslí si o současném předsedovi ODS Petru Fialovi bývalý prezident Václav Klaus. V rozhovoru pro Mladou frontu DNES zkritizoval také vznik koalice Spolu. Stejně tvrdě se exprezident pustil do Pirátů. „Považuji Piráty za extrémní levici, která žije pokusem regulovat. Za levici, která se primárně kochá a zabývá digitalizací. Aniž by se domýšlelo – možná jsou tak chytří, že to skrývají – že to je cesta do Číny.“ V rozhovoru odmítl spekulace, že by se postavil do čela Trikolóry, kterou nedávno opustil jeho syn Václav Klaus ml.

Klaus hodnotí Fialu jako úspěšného akademika, ale ne politika. „Pro mě, který ctí princip stranické politiky, je myšlenka udělat předsedou někoho, kdo ani nebyl členem té politické strany, konec světa. Myslím, že se to ODS strašlivě vymstilo. Člověk si zkrátka musí stranickou politikou projít. Neříkám, že od pěšáka po admirála, ale Petr Fiala se stranické politiky vůbec nedotkl. Důsledkem je tragický výsledek současnosti. On tu politiku prostě dělat neumí,“ řekl v rozhovoru Klaus.

Koalice Spolu vede podle bývalého prezidenta českou pravici do záhuby. „Pro mě je to nepochopitelný pokus vytvářet další neprůhledný nezřetelný konglomerát několika politických stran. Jsem přesvědčen, že tudy cesta nevede. Cesta vede jasně definovanými politickými stranami. Spojovat se s lidovci přece není vůbec možné, protože není jasné, s čím se vůbec spojuji.“

Babiš je menší zlo než Piráti, píší mi lidé

Stejně tvrdě se exprezident pustil do Pirátů. „Považuji Piráty za extrémní levici, která žije pokusem regulovat,“ řekl pro MfD. Piráti jsou podle Klause také „strana extrémně zelená“.

„Myslím, že se málo diskutuje o tom, že Pirátům nevadí razítka... Oni jen volají po e-governmentu. To jim přijde v pořádku. Pravice se, co svět světem stojí, snaží government minimalizovat. Piráti ho chtějí jen digitalizovat,“ dodal.

Situace je podle něj před říjnovými volbami tak vážná, že i někteří odpůrci současného premiéra Andreje Babiše považují ANO za menší zlo než Piráty. „Jestli dneska vzniká varianta Babiš versus Bartoš, tak mně víc a víc lidí píše dopisy ve smyslu: No, tak v tomto kontextu je lepší Babiš než Bartoš. Uvědomuji si to tak, že to řada lidí prokoukla a začíná si hrůzu toho rozhodnutí uvědomovat,“ řekl exprezident.

Syna trápilo, že se preference zastavily

Klaus také zhodnotil konec svého syna jakožto předsedy Trikolóry, který své rozhodnutí odejít z politiky oznámil na konci března. „Myslím, že těch tlaků na něj bylo v poslední době z různých stran více a více. Nikdo nevíme, jak se vytvářejí všechny ty preference. Myslím, že syna strašně trápilo, že se preference zastavily na dvou a půl až třech procentech. A nenacházela se žádná metoda, jak s tím jít dopředu. Přiznám se, že i lidé jako já měli pocit, že to tam nalezlo nějaké své maximum.“

Zároveň však odmítl, že by se on sám postavil do čela Trikolóry. „Myslím, že postavit se do čela trosek Trikolóry, kde by nebyl můj syn, vůbec nepřichází v potaz. To by bylo interpretováno, že jsem se do těchto věcí vměšoval. Čili to nemohu, nechci a v žádném případě neudělám,“ sdělil Klaus.