Další vražda by vyvolala občanskou válku, říká Kuciakův spolupracovník

Vražda Jána Kuciaka

Další vražda by vyvolala občanskou válku, říká Kuciakův spolupracovníkROZHOVOR
Reportér deníku SME Adam Valček. Foto:

SME - Jozef Jakubčo

1
Svět
Ladislav Šustr
Sdílet:

Adam Valček z deníku SME spolupracoval se zavražděným Jánem Kuciakem na jeho nedokončeném článku, který popisoval dosah italské mafie do nejvyšších pater na Úřadě vlády. Poskytl mu informace o Márii Troškové. Ihned po tragické události dostal policejní ochranu a stále se nemůže vzpamatovat ze smrti blízkého kolegy. „Je to lepší, stále jsem vystresovaný. Doteď jsem se nezastavil,“ řekl v rozhovoru pro deník Echo24 Adam Valček.

Na čem konkrétně jste spolupracoval s Jánem Kuciakem?

Na Troškové. To, že s ní dokázal spojit italské mafiány, je díky jeho spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku a také evropskými novinářskými organizacemi.

Oslovil vás přímo pan Kuciak?

Byla to svým způsobem náhoda. Bylo to po skandálu s Panama papers, kdy vznikaly po redakcích různé týmy. V té době spolu média spolupracovala. Ján Kuciak byl vynikající v tom, že se nedíval na konkurenční stránku, ale zaměřoval se na výsledek.

Byl jste překvapený z celé reportáže, kam až může italská mafie prorůst?

Já jsem celý výsledek viděl až po té reportáži, kterou zveřejnily všechny redakce. Spolupracoval jsem s ním na tom pár měsíců, naposledy jsme se spolu o tom bavili v prosinci. Měli jsme se potkat v lednu, ale to se nepovedlo z mojí strany. Nevěděl jsem o tom, kam až Ján v případu dospěl. Věděl jsem ale, že se podařilo spojit Máriu Troškovou s Antoninem Vadalou a `Ndranghetou. Věděl jsem o některých věcech, pětadevadesát procent práce ale odmakal Ján Kuciak.

Vědělo se o působení italské mafie na Slovensku dříve?

Vůbec ne.

Nevyšly žádné články o tomto zapojení?

Poprvé v roce 2016. Vyšel článek o spojení Márie Troškové na Antonina Vadalu. Kontext z reportáže Jána Kuciaka je ale úplně nový.

Informace uvedené v Kuciakově článku sahají až k premiérovi Robertu Ficovi. Je na něj vyvíjen velký tlak, ale také na ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Myslíte si, že vláda z toho vyvodí důsledky? Odstoupil už ministr kultury Marek Maďarič.

K tomu se nechci vyjadřovat z jednoho prostého důvodu. Politizace této věci tomu neprospívá. To, co dělá část opozičních politiků, nedělá nic ku prospěchu celé kauzy. Jako občan říkám, že reakce vlády či justičních orgánů se mi nezdá příliš akční. Na druhé straně jsem přesvědčený, že reakce na ochranu osob, která přišla, je dostatečná.

Generální prokurátor prohlásil, že nechá na Slovensku rozpoutat peklo. Je vražda novináře z pohledu bezpečnostních složek podobná tomu, kdy pachatel zavraždí policistu? Půjde policie tvrdě ve vyšetřování, aby zjistili možného vraha co nejdříve?

To nevím. V tomto jsem velmi skeptický.

Myslíte si, že se pachatele podaří najít?

I v tom, že se pachatele podaří najít, jsem velmi skeptický. Na druhé straně je nutné podotknout, že u Ernesta Valka, prominentního advokáta, který byl zavražděn před mnoha lety, se policie dostala až k tvrzení, že zná pachatele. Zadržení se ale vzájemně osočovali, že to nikdo neudělal. Je zde paralela s tím, že Valko jako prominentní právník dělal na závažných kauzách v celé zemi. Předpokládalo se tedy, že byl zavražděn kvůli práci. Nakonec policie ale došla k výsledku, že to bylo obyčejné loupežné přepadnutí.

Jedná se tedy podle vás o stejný případ?

V tomhle případě si to nemyslím. Novinář na Slovensku není boháč. Novinář vydělává o trošku víc, než je průměrný plat. Myslím si, že novinář s hypotékou ve dvou vyžije. Ale to je tak všechno.

Matka zavražděné družky Jána Kuciaka říkala, že by byla nejraději, aby vyšetřování bylo nestranné a mezinárodní. Nedůvěra v policii a vyšetřovací orgány je tak veliká?

Je obrovská. Já mám vůči orgánům činným v trestním řízení velkou nedůvěru. Například syn okresního prokurátora v Třebišově, který řešil jednu z kauz italské mafie na Slovensku, podnikal s Antoninem Vadalou. To propojení a vazby na italskou rodinu jsou zřejmé. Nebavíme se tady o politice, ale i o orgánech činných v trestním řízení.

Měla vražda Jána Kuciaka zastrašit novináře, nebo to byl pouze konkrétní nepohodlný investigativní redaktor?

Odpovím vám jinak. Jestli si někdo myslel, že vraždou novináře umlčí, či zastaví vydání článků, tak se hluboce mýlí.

Vy osobně se nebojíte? Myslím tím, jestli jste si neudělal nějaké mantinely či limity, za které se už nepustíte?

V současné chvíli přijala policie bezpečnostní opatření, aby chránila osoby, u kterých to považuje za relevantní. Policejní prezident opakovaně mluvil i o novinářích. Myslím si, že není pravděpodobné, aby někdo další zemřel nebo byl unesený. To by muselo rozpoutat občanskou válku. Tato země by to nesnesla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Bratislava, Praha i Londýn. O pochod za Kuciaka jeví zájem tisíce lidí

Kdo byl zavražděný novinář Kuciak? O čem psal?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články