3 Petardy ohrožovaly lidi

VIDEO: Ohňostroj se vymkl kontrole. Tisíce lidí prchaly pryč

VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Několik tisíc lidí muselo prchat ze silvestrovských oslav na pláži v australském Novém Jižním Walesu před petardami, které ohrožovaly lidi. Na Filipínách pyrotechnika při oslavách zranila na 200 lidí.

Incident v Austrálii se stal na pláži v Terrigalu, kam lidé přišli sledovat ohňostroj. Jen několik metrů od nich ale vybuchl člun, odkud dva pyrotechnici vypalovali petardy. Oba museli skočit do moře a pláž musela být rychle evakuovaná.

Připravené petardy dále vybuchovaly a mnohé mířily do lidí. „Byl to hrozný chaos, utekla jsem hned, když ta loď začala hořet,“ napsala na twitteru jedna z účastnic. Další napsala, že na pláži bylo tolik lidí, že nebylo vidět písek. „Když loď začala hořet, ohňostroj pokračoval, ale nekontrolovaně. Lidé zpanikařili a utíkali pryč,“ sdělila.

Pyrotechniky z vody vytáhly posádky člunů, které byly nejblíže. Oba utrpěli lehká poranění. Na místo rychle dorazili záchranáři i hasiči a pomohli lidi evakuovat.

Na Filipínách bylo při nedělních oslavách zraněno 200 osob, i když prezident Rodrigo Duterte vydal nařízení, aby se petardy používaly jenom na určených místech. Jak napsala agentura AFP, většina Filipínců jsou katolického vyznání, ale věří také na pověry. Jsou přesvědčeni, že hlučné oslavy konce roku zahánějí zlé duchy. Duterte už v červnu podepsal dekret, který povoluje používání pyrotechniky pod dohledem poučených lidí a jenom na místech, kde to úřady povolí.

Čtěte také: Zajímavé snímky roku 2017. Podívejte se

Mezi zraněnými na Filipínách je jedenáctiměsíční dítě, ale ministr zdravotnictví Francisco Duque řekl, že je „relativně spokojen“, protože ve srovnání s průměrem z posledních pěti let je nyní zraněných o 77 procent méně. „Myslím si, že konečným cílem je petardy zcela zakázat,“ řekl nicméně. Nejvíce zranění způsobily malé rachejtle, které jsou zakázané a které lidé používali zejména v Manile.

Čtěte také: Opilý řidič srazil v noci v centru Prahy mladou cizinku. Nepřežila

A takhle to vypadalo všude možně po světě:

Z nového čísla Past low cost země. Proč prodáváme do světa své věci stále levněji

Echo týdne: Čína, Polsko a pošta ● Kauza: Hypotéka, u které pořád rostou splátky ● Komentář: Měsíc, kdy do Česka přišla krize ● Rozhovor: Klademe silnější národní akcent ● Recenze: Měsíc, kdy do Česka přišla krize

Kdo řídí Gretu Lidé tvořící zázemí malé aktivistky
Pěvec z vůle bohů, zejména Múz Řekni mi, co si myslíš o Karlu Gottovi, a já ti řeknu, kdo jsi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.