Pelta věděl o policejním odposlechu. Instaloval ho expolicista

Dotace pro sport

Pelta věděl o policejním odposlechu. Instaloval ho expolicistaNOVÉ
Miroslav Pelta Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Policie obvinila bývalého bezpečnostního manažera Fotbalové asociace ČR Martina Syneckého z toho, že šéfovi asociace Miroslavu Peltovi vyzradil nasazení policejních odposlechů do jeho kanceláře. Informovala o tom Česká televize (ČT). Peltu policie letos v květnu obvinila z manipulace se státními dotacemi na podporu sportu. Synecký se televizi odmítl k případu vyjádřit.

Odposlouchávací zařízení do Peltovy kanceláře podle ČT nainstaloval v prosinci 2016 právě bývalý policista a tehdejší bezpečnostní manažer FAČR Synecký. Posléze ale o skrytém nahrávacím zařízení Peltovi řekl, ačkoli podle policistů šlo o utajovanou informaci a Synecký byl poučen, že ji nesmí nikomu říci. „Úmyslně vyzradil tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi skutečnost, že mu má být do kanceláře umístěno skryté mobilní nahrávací zařízení,“ stojí podle ČT v policejním obvinění.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Policie nasadila odposlech do kanceláře šéfa fotbalové asociace počátkem prosince 2016. Kriminalisté se tehdy podle ČT domnívali, že se schyluje k důležité schůzce. Odposlechy ale žádné poznatky nepřinesly.

To, že Pelta o odposleších ve své kanceláři věděl, policisté zjistili z odposlechnuté konverzace mezi ním a tehdejší náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. „Bylo zjištěno, že Miroslav Pelta sděluje Simoně Kratochvílové informace, které se dozvěděl od svého bezpečnostního manažera z Fotbalové asociace ČR,“ stojí podle ČT v obvinění Syneckého.

Televize zveřejnila komunikaci mezi Peltou a Kratochvílovou, jak ji měly zaznamenat odposlechy. „Přemluvili na svazu u mě jednoho policajta bývalého, aby mi tam nandal tu kartu,“ říká Pelta. „Fakt? On ti to řekl?,“ ptá se na záznamu Kratochvílová. „To je jasný, ne?,“ odpovídá Pelta. Kratochvílová následně říká, že měl Pelta štěstí, když mu to bylo sděleno. „No tak, když mu dávám sto tisíc měsíčně, aby mi to neřekl. Je to bezpečnostní manažer,“ dodává Pelta.

Bývalý šéf českého fotbalu Pelta čelí trestnímu stíhání z ovlivňování dotací na sport z ministerstva školství. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června a je vyšetřován na svobodě. Ve vazbě rezignoval na funkci předsedy fotbalové asociace.

Pelta si podle policistů zmanipulovanými dotacemi upevňoval vliv a získával sponzory pro jablonecký klub. Policisté stíhají v kauze také odvolanou náměstkyní ministerstva školství Kratochvílovou, někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu ČUS Miroslava Janstu a generálního sekretáře ČUS Jana Boháče. Obviněny jsou i dvě právnické osoby, Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu.

Čtěte také: Bývalý šéf fotbalu Pelta je volný, pustili jej z vazby

Podivná kauza šíbra Pelty. Nemíří policie už zase mimo?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články