Nový trend: náskok Pirátů a Starostů dál neroste, protestní hlasy získává Šlachta
VOLEBNÍ PREFERENCE
Jestli ještě před pár měsíci se zdálo, že Piráti jsou už společně se Starosty jednou nohou na Úřadu vlády, poslední volební modely ukazují nový trend – i když stále vedou, jejich dominance dál neroste. Čísla mírně stoupají koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ale také hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které se veze na vlně protikorupční nálady. Poslední volební model agentury Kantar ho dokonce už posílá do Poslanecké sněmovny.
Ještě v únoru Kantar vydal průzkum, podle něhož by koalici Pirátů se STAN volilo 34 procent voličů, druhé ANO jen 22 a třetí koalici Spolu 17,5 procenta lidí, kteří by šli k urnám. O předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi se hovořilo jako o horkém kandidátovi na premiéra. Piráti a STAN sice v průzkumech stále vedou, už však zdaleka ne tak mohutně.
Květnový volební model agentury Median koalici Pirátů a Starostů přisoudil 24 procent hlasů, druhé ANO by podpořilo 23 procent voličů. Ve srovnání s dubnem klesla podpora Pirátů a Starostů o tři procentní body. ANO si naopak o dva body polepšilo. Spolu by hlas odevzdalo 19,5 procenta voličů, zatímco v dubnu to bylo 17 procent. Přísaze by tehdy svůj hlas dala 4 procenta voličů.
Podle Ipsosu by volby v květnu dopadly velice vyrovnaně. Vyhrála by koalice Pirátů s hnutím STAN, brali by 23,7 procenta hlasů. Na druhé příčce by skončily ODS, TOP 09 a lidovci s 23,1 procenta, na třetí pak hnutí ANO s výsledkem 22,1 procenta. Volební model Ipsosu znamenal ale pokles preferencí u Pirátů a Starostů, oproti minulému měsíci si koalice pohoršila o více než čtyři procentní body. Naopak Spolu si polepšilo z 21,7 na 23,1 procenta. Ve vzestupu pokračoval také Robert Šlachta. Přísaha by dosáhla na 4,3 procenta a předstihla by i sociální demokraty s 4,1 procenty. (Volební model Ipsosu vznikl pro koalici Spolu.)
Kantaru jako květnoví vítězové voleb vyšla koalice Pirátů a Starostů s 26 procenty. Druhé místo by bralo Spolu s 21,5 procenty a až třetí by skončilo hnutí ANO Andreje Babiše, které by získalo 20 procent. Piráti a STAN ale od února setrvale klesají, celkem o 8 procentních bodů, Spolu si naopak o 2 body polepšilo. Překvapením je pak 5 procent pro hnutí Přísaha, i to by tak ve sněmovně mělo své zástupce. Přitom ještě v únoru Kantar Roberta Šlachtu ani do svého modelu nezahrnul.
Zajímavý je rovněž pohled při přepočtu procentních bodů na jednotlivé strany. V modelu Kantaru by si nyní první příčku udrželo hnutí ANO s 19 procenty, ovšem jde o nejnižší hodnotu od začátku měření, tedy od února 2014. Podle autorů výzkumu je nicméně zjištěná výše podpory ze statistického hlediska srovnatelná s dubnovým modelem, a propad hnutí ANO se tak spíše zastavil.
Druzí by skončili Piráti s 16,5 procenta, což je o 2,5 bodu méně než před měsícem. Tento propad už podle autorů průzkumu statisticky významný je a Piráti podle posledních modelů své příznivce spíše ztrácejí. O třetí příčku by se dělily hnutí STAN a ODS s 11,5 procenty. Pokles či stagnaci Pirátů a Starostů ilustruje také graf Medianu.
Šlachta těží z příznivců ANO a nevoličů
O Šlachtově Přísaze se začíná čím dál tím častěji mluvit jako o černém koni říjnových voleb. Ještě před pár týdny figurovala na úrovni Trikolóry se Svobodnými nebo Zelených, průzkumy jí přisuzovaly dvě až tři procenta. Nyní je na hranici vstupu do sněmovny. Mnozí mají za to, že Šlachtův nástup přišel v ideální době. „Se svým spolkem a osobním příběhem se trefuje do atmosféry ve společnosti nedůvěry. Šlachta se nabízí jako nová alternativa těm, kdo už nevěří nikomu a ničemu. A těch je podle řady průzkumů v Česku po roce Babišova chaotického boje s čínským koronavirem dost,“ psala kupříkladu nedávno analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová.
Přísaha se prezentuje jako strana jednoho muže, statečného bývalého policisty, který potrestá a zavře všechny, kteří se dopustili něčeho nekalého. Do jisté míry se inspiroval koblihami Andreje Babiše nebo výjezdy do krajů Miloše Zemana, voliče objíždí. Má na svých stránkách přímo kalendář, kde si každý může naklikat, kdy se Robert Šlachta se svou policejní road show objeví nejblíž jeho bydlišti.
I proto se mu zřejmě daří přetáhnout voliče hnutí ANO, které šlo s podobnou rétorikou do voleb v roce 2013. „Odliv příznivců hnutí ANO byl patrný zejména k Pirátům, SPD a částečně ke KSČM a nově také k hnutí Přísaha Roberta Šlachty,“ konstatovala agentura Kantar. „Je také vidět, že nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty čerpá nejčastěji z řad těch, kteří v roce 2017 dali hlas ANO, nebo u voleb nebyli,“ dodali sociologové Kantaru.