Lídři TOP 09, STAN i Zelených se distancují od převratu na Praze 4

Odvolání starosty

Lídři TOP 09, STAN i Zelených se distancují od převratu na Praze 4NOVÉ 1
Domov

Echo24

Lídři hnutí Starostové a nezávislí (STAN), TOP 09 a Strany zelených se distancovali od středečního odvolání šéfa Zelených Petra Štěpánka z pozice starosty Prahy 4. V tiskové zprávě uvedli, že rozhodnutí komunálních politiků vzniklo bez konzultace se stranickými orgány a nesouvisí s jejich celostátními pozicemi. Nic se tak nemění na společné kandidátce do Evropského parlamentu.

Zastupitelé Prahy 4 ve středu odvolali osm z devíti radních včetně starosty Štěpánka, zvoleného za subjekt Praha 4 Sobě – Zelení a nezávislí. Novou starostkou se stala Irena Michalcová z hnutí ANO, dosavadní koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) se přesunula do opozičních lavic. Koalice, která padla, vedla Prahu 4 od loňských podzimních voleb. Měla těsnou většinu 23 ze 45 hlasů.

Předsedové STAN Vít Rakušan, TOP 09 Jiří Pospíšil a Zelených Štěpánek ve společném prohlášení uvedli, že se jedná o rozhodnutí jednotlivých komunálních politiků a vzniklo bez konzultace se stranickými orgány. „Žádným způsobem nesouvisí s celostátní pozicí STAN, TOP 09 a Zelených, natožpak se společnou kandidaturou do Evropského parlamentu,“ konstatovali. Kritizují, že nová koalice stojí na hlasech „přeběhlíků“.

„Naším společným cílem nadále zůstává poskytnout voličům silnou proevropskou alternativu vůči populismu, extremismu a nezodpovědnému zacházení s naším životním prostředím, což nezmění nic, natož neshody na jedné radnici,“ dodali Rakušan, Pospíšil a Štěpánek.

Čtěte také: Převrat na Praze 4. Starostku má teď ANO, v radě je i ODS a TOP 09

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.