Antisemitský den hanby
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ESEJ BIANKY BELLOVÉ
Jonathan Haidt je americký sociální psycholog a vysokoškolský profesor, jehož jméno často slýcháme v souvislosti s duševním zdravím mladé generace – narůstající ...
Britská Labouristická strana je prolezlá antisemitismem. Tak se dá shrnout závěr vyšetřování britské Komise pro rovnoprávnost a lidská práva (EHRC), která v zemi dohlíží na dodržování antidiskriminačních zákonů. Ta v květnu 2019 zahájila prověřování labouristů kvůli podezření, že strana je systémově antisemitská. Došla k názoru, že partajní vedení aktivně krylo případy antisemitismu. Reakce současného lídra Keira Starmera byla rychlá. Svému předchůdci Jeremymu Corbynovi, za kterého mělo k těmto pochybením docházet, pozastavil členství ve straně a vyhodil ho z parlamentního klubu. Také prohlásil, že zveřejnění zprávy je „dnem hanby“ pro jeho stranu.
„Našli jsme specifické příklady obtěžování, diskriminace a politického ovlivňování,“ píše ve zprávě EHRC. „Ale stejně vážný je nedostatek vedení uvnitř Labouristické strany ohledně této problematiky, což se těžko shoduje s deklarovaným závazkem ohledně nulové tolerance k antisemitismu,“ dodává.
„I když proces, jak vyřizovat stížnosti ohledně antisemitismu, byl zlepšen, není těžké dojít k závěru, že Labouristická strana by mohla problém řešit efektivněji, kdyby vedení chtělo,“ stojí na jiném místě.
EHRC tvrdí, že kancelář vůdce opozice čili Jeremyho Corbyna z politických důvodů zasahovala do vnitrostranického vyšetřování exponovaných případů antisemitismu. Taktéž uvádí přímo dva případy, kdy se představitelé strany měli dopustit antisemitského chování. První není až tak zajímavý. Jedná se o Pat Bromleyovou, radní ve městě Rossendale, která měla na sociálních sítích publikovat antisemitská vyjádření. Podezřelé je hlavně to, jak dlouho trvalo, než se jí strana zbavila.
Druhým případem je chování Kena Livingstonea, jednoho z nejznámějších politiků strany a bývalého londýnského starosty. Ten poté, co byla poslankyně Naz Shahová kritizována za své protiizraelské posty na Twitteru, které samy hraničily s antisemitismem, prohlásil, že je to jen pomlouvačská kampaň „izraelské lobby“.
Rychlý přístup rozhodně slouží Starmerovi ke cti. Když v dubnu převzal vedení strany, dříve zablokovaná vyšetřování se rozhýbala a lidé, kterých se již měli dávno zbavit, byli vyhozeni. Zdá se, že labouristům se podařilo vybrat zatáčku a antisemity nechávají na pokraji silnice.
Corbyn se závěry samozřejmě nesouhlasí. Podle něj je problém antisemitismu u labouristů „dramaticky nadhodnocený“. Je však strašidelné, jak blízko se tento člověk ocitl tomu, aby převzal vládu jedné z nejvýznamnějších zemí Evropy. O problému labouristů s diskriminací Židů byly od Corbynova nástupu popsány stohy papíru. Jeho chování bylo všem na očích, od kladení věnců na hroby palestinských teroristů až po podpoření umělce, který si stěžoval na přemalování jasně antisemitského graffiti. Toto je však první oficiální potvrzení, že v Labouristické straně za Corbyna byl antisemitismus opravdu problém. Samozřejmě Corbynovi spojenci budou stále tvrdit, že je to jen médii uměle nafouknutá bublina.
Všem ostatním je jasné, že k jinému závěru EHRC ani dojít nemohla. I když pravicový antisemitismus rozhodně nemizí, palčivější je tento problém momentálně na levici, i protože je často maskován prý jako pouhý „antisionismus“. Jeremy Corbyn je toho nejzářnějším příkladem, rozhodně se však neomezuje pouze na něj. V USA jde například o demokratickou kongresmanku Ilhan Omarovou. Na demonstraci Black Lives Matter v Los Angeles se zase skandovala hesla jako „Fuck Israel“. Z pochodu Pride v Chicagu byly vykázány židovské lesbičky, protože šly pod duhovou vlajkou s Davidovou hvězdou. Aktivistka a do minulého roku šéfka protitrumpovské organizace Women’s March Linda Sarsourová byla donucena z čela odejít právě kvůli nařčením z antisemitismu.
Suspendování Corbyna je krok správným směrem. Doufejme, že další budou následovat.
ANTISEMITISMUS V NĚMECKU