Zázračná proměna: sochařka dala znetvořeným vojákům nové obličeje

Před a po

Zázračná proměna: sochařka dala znetvořeným vojákům nové obličejeNové 11
Panorama
Echo24
Sdílet:

Místo nosu a úst jenom zející otvor nebo chybějící čelist. Taková zranění si vojáci odnášeli z fronty během první světové války. Aby se mohli zařadit zpátky do společnosti, vyráběla jim sochařka Anna Colemanová Laddová měděné realistické masky. Na neuvěřitelnou proměnu se můžete podívat ve fotogalerii.

Anna Colemanová Laddová se narodila na východním pobřeží Spojených států v roce 1878. Už před začátkem 1. světové války byla známá sochařka. Během války založila v Paříži pod záštitou Červeného kříže vlastní studio, kde využila svůj umělecký talent a začala vyrábět obličejové protézy pro francouzské vojáky zraněné v boji.

Foto:

Neznámý voják s maskou a bez masky.

Foto: Library of Congress

Za velký nárůst obličejových zranění mohly nové zbraně, hlavně kulomety a dělostřelecké technologie. Laddová pro takto zraněné vojáky vytvářela realistické obličejové masky. Se svými pomocníky nejdříve udělala obtisk vojákovy tváře a pomocí této formy vyrobila tenkou měděnou masku. Tu pak pomalovala pleťovou barvou. Aby maska co nejvíce připomínala skutečný obličej, Laddová je malovala na obličejích vojáků a používala pravé vlasy k tvorbě obočí, řas a knírů, masky na obličeji většinou držely brýle. Výroba jedné trvala Laddové a jejímu týmu měsíc.

Cesta z bojiště do studia Ann Laddové byla pro vojáky dlouhá a nepříjemná. „Znělo to jako kdyby někdo hodil skleněnou láhev do porcelánové vany,“ vypráví americký voják o chvíli, kdy ho v červnu 1918 trefila do hlavy německá kulka. „Měl jsem pocit, jako by někdo vylil sud bílé barvy. Celý svět byl najednou bílý.“ Výpověď vojáka zprostředkovala Caroline Alexanderová v Smithsonian Magazine.

Foto:

Anna Colemanová Laddová a její klient.

Foto: Wikimedia Commons/Library of Congress

Zranění muži byli převáženi z bojiště do stanů první pomoci, polních nemocnic a následně do měst, kde se dostali do rukou chirurgů. Po zahojení Laddová vyrobila sádrový odlitek jejich obličeje. Nebyla ale jedinou sochařkou, která svou prací zajišťovala zraněným vojákům naději na kvalitnější život. V londýnské nemocnici zřídil pro obličejová zranění kliniku Francis Derwent Wood, který za dvouleté fungování kliniky vyrobil stovky masek.

Čtěte více: Rozbombardovaná Praha. Neznámé snímky fotografa Josefa Sudka

„Velká válka“ začala vypršením ultimátu. Zahynulo v ní 17 milionů lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články