Přehledně: Co vše kvůli šíření koronaviru nesmíme a co musíme
Platné zákazy a omezení
Seznam toho, co kvůli nouzovému stavu v Česku nesmíme a co naopak musíme, se postupně rozrůstá. Nově do dvoutýdenní karantény musí všichni lidé, kteří se vrací ze zahraničí. To spolu s prodloužením omezení volného pohybu Čechů a prodloužení zavření obchodů schválila v pondělí vláda. Deník Echo24 proto přináší přehledný seznam zákazů a příkazů, které boj s koronavirem provází.
Omezení volného pohybu
Do 11. dubna 2020 6:00 je zakázán volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, cest za rodinou, cest na nákupy či k využití nezbytných finančních a poštovních služeb, natankování či cest k nákupu pro jinou osobu. Chodit lidé mohou k lékaři či v případě neodkladných záležitostí na úřad, doprovázet tam mohou i blízké osoby. Zakázán není ani pohyb venku kvůli návštěvě veterináře, parku a přírody či účasti na pohřbu.
Pobývat na veřejně dostupných místech lze nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu. Lidem je také nařízeno zachovávat při kontaktu s ostatními lidmi odstup nejméně dva metry, pokud je to možné. Od 19. března 2020 je také zakázán všem lidem pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště bez zakrytého nosu a úst. Až v pondělí 30. března vláda schválila, že vycházení bez pokrývky nosu a úst se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami.
Omezení cestování
Češi dále od 16. března 2020 nesmějí vycestovat z České republiky. Zvláštní podmínky mají přeshraniční pracovníci, tzv. pendleři. Pokud chtějí pendleři nadále pracovat v Německu a Rakousku, mají si tam zajistit podle rozhodnutí kabinetu ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou pendleři muset počítat se čtrnáctidenní karanténou. Nově budou muset do karantény také všichni, kteří se vrací do země, schválila vláda v pondělí. Výjimku mají pendleří, kteří pracují ve zdravotnictví.
Zákaz divadel, kin či sportovních utkání
I nadále platí zákaz pořádání akcí s účastí veřejnosti. Odehrát se nesmějí divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové a taneční akce, ani výstavy, slavnosti či poutě. Zavřené jsou i bazény, sauny, kluby, galerie a knihovny, stejně jako kasina či autoškoly.
Zavřené obchody a omezení otevírací doby
Zavřený zůstává do 11. dubna maloobchod i služby s výjimkou prodeje potravin, drogerie, potřeb pro zvířata či servisů pro výpočetní techniku. Na provozovatele maloobchodní prodejny potravin samoobslužným prodejem ministerstvo zdravotnictví uvalilo i povinnost poskytovat bezplatně zákazníkům u každého vchodu do prodejny jednorázové rukavice nebo obdobný ochranný prostředek.
Vyčleněná je také prodejní doba od 8:00 do 10:00 pro seniory, v obchodech nad 500 m2 je zakázána přítomnost osob jiných, než které mají výjimku, tedy senioři nebo jejich doprovod. V případě menších obchodů, než je 500 m2 plochy, ministr zdravotnictví nařídil, aby seniory obsluha upřednostnila. Prodej nebaleného pečiva se povoluje pouze, pokud v místě odběru pečiva nedochází ke shlukování osob a prodejní místo je vybaveno pomůckami osobní hygieny.