V Rusku zadrželi poradce Roskosmosu. Prý vynášel informace českým tajným službám
ŠPIONÁŽ V ROSKOSMOSU
Ruská tajná služba FSB v úterý zadržela poradce šéfa agentury Roskosmos Ivana Safronova kvůli podezření ze špionáže. Obhájci zadrženého podle agentury TASS po večerním jednání u soudu novinářům sdělili, že případ souvisí s údajným předáváním informací o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a do Afriky českým tajným službám, které je pak postoupily Spojeným státům. Podle Safronova obhájce ale chybí skálopevné důkazy. Safronův otec, Ivan Ivanovič Safronov, byl rovněž významným novinářem, zemřel ovšem za záhadných okolností při pádu z okna.
Podle jednoho z advokátů Jevgenije Smirnova ve spisu k případu se uvádí, že úkolem Safronova bylo shromažďovat a předávat zprávy o vojensko-technické spolupráci Ruska s africkými zeměmi a o činnosti ruských ozbrojených sil na Blízkém východě v roce 2017. Tuto práci podle FSB dělal pro českou zpravodajskou službu Úřad pro zahraniční styky a informace, a sice ze zištných důvodů.
Další obhájce Ivan Pavlov po večerním jednání u soudu řekl, že zástupci FSB tvrdili, že případ se netýká novinářské činnosti Safronova. Smirnov ale k tomu řekl, že opak je pravdou. „Z pozice Safronova vyplývá, že se týká právě této činnosti,“ konstatoval advokát.
Pavlov upřesnil, že ze spisů předložených tajnou službou při jednání u soudu je zřejmé, že Safronov byl sledován. Podle FSB novináře naverbovala česká zvláštní služba v roce 2012 a jejich úkol Safronov splnil v roce 2017. V té době žurnalista psal pro list Kommersant. Safronov podle advokátů před soudem řekl, že se necítí vinen. Soud pak přes námitky obhajoby vyhověl požadavku Federální bezpečnostní služby (FSB) a rozhodl o uvalení dvouměsíční vazby. Tajná služba přitom chce obvinění vznést až příští týden v pondělí.
Prozatím FSB zahájila proti novinářovi trestní stíhání na základě článku 275 ruského trestního zákona, který se týká velezrady. V případě usvědčení hrozí Safronovovi podle agentury TASS 20 let vězení.
Po zadržení Safronova obviněného se Rusko a Spojené státy pustily na twitteru do sporu o svobodu tisku. „Když se podíváme na ruské novináře, které zatýkají jednoho po druhém, začíná to vypadat jako řízená kampaň proti svobodě tisku,“ napsala mluvčí amerického velvyslanectví v Moskvě Rebecca Rossová. „Hleďte si svého,“ reagovalo ruské ministerstvo zahraničí.
Safronov se stal poradcem generálního ředitele Roskosmos Dmitrije Rogozina od poloviny května. Předtím pracoval pro nezávislé deníky Kommersant a poté Vedomosti. Byl považován v problematice vojenství a vesmíru za jednoho z nejlepších novinářů v Rusku a stál za texty, které kritizovaly ruskou armádu. Jeho bývalí kolegové se domnívají, že zatčení je pomstou za tyto články, poznamenala AFP.
Z Kommersantu byl společně se zástupcem politické redakce propuštěn kvůli nedodržení novinářských standardů v souvislosti s článkem, který spekuloval o demisi vlivné předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové.
Jeho otec, Ivan Ivanovič Safronov, byl rovněž významný novinář. I on pro Kommersant pokrýval především vojenská a bezpečnostní témata. V březnu 2007 ovšem zemřel za nevyjasněných okolností, když vypadl z okna ve třetím patře. Vyšetřovatelé uzavřeli případ jako sebevraždu. V té době Safronov starší pracoval na článku o ruských zbraních a letadlech mířících do Íránu a Sýrie.