1 metropolitní plán

Konec zahrádkářských osad v Praze? Je to lež, zvažujeme žalobu, říká IPR

, NOVÉ

Témata:

Metropolitní plán navrhuje likvidaci pražských zahrádkářských osad, tvrdí občanský spolek Arnika. Je to pořád ta samá lež dokola, zahrádkářské kolonie zůstávají, brání se pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Sdružení Arnika podle něj šíří dezinformace, a proto zvažuje žalobu.

„Autoři Metropolitního plánu označili zahrádkářské kolonie jako takzvanou zastavitelnou zeleň. Občanský spolek Arnika upozorňuje, že tento krok zbavuje zahrádkové osady veškeré ochrany. Praha by schválením Metropolitního plánu dobrovolně vydala lukrativní parcely například na Ořechovce, Libeňském ostrově nebo na Jenerálce napospas developerům, kteří o ně usilují už desítky let. Některé osady již tlaku developerů podlehly,“ napsal v uplynulém týdnu spolek Arnika.

Podle Institut plánování a rozvoje jde však ze strany spolku Arnika o dezinformace. „Je to pořád ta samá lež dokola. Všechno, co je v plánu zelené, je nezastavitelná plocha, zahrádkářské kolonie mají navíc zvláštní režim a kolonie zůstávají koloniemi. Sdružení Arnika šíří dezinformace, že Metropolitní plán umožňuje zastavět parky nebo zahrádkové osady. Ani jedno není pravda. Celou věc jsme proto předali k právnímu posouzení advokátní kanceláři, která podnikne odpovídající kroky. Strach, který se Arnika snaží u veřejnosti vzbudit, nemůže pomoci věcnému průběhu připomínkování plánu,“ řekl serveru Echo24 mluvčí IPR Marek Vácha.

Sdružení Arnika natočila video o osadě Ořechovka, tedy jedné podle něj ohrožených kolonií.

Marek Vácha však uvedl, že je tato kolonie ohrožena jen v případě, kdy by se stavěla rychlodráha na letiště. „U kolonie Ořechovka se počítá s tím, že pokud bude rychlodráha, tak to je samozřejmě nějaký nadnárodní význam, tak tahle konkrétní kolonie může ustoupit,“ řekl mluvčí serveru Echo24.

Většina zahrádkářským kolonií včetně Ořechovky, se však podle Váchy bát nemusí: „Metropolitní plán respektuje význam zahrádkových osad ve městě. Jako podklad pro návrh plánu byla užita podrobně zpracovaná analýza všech zahrádkových osad v Praze a z velké většiny byly tyto, pokud stále slouží účelům rekreace, ponechány i v návrhu Metropolitního plánu jako zahrádkové osady. Mezi takto ochráněné patří i zahrádková osada Ořechovka, která má své pevné a nezpochybnitelné místo v urbánní struktuře Prahy 6 a Ořechovky.“

„Ochrana zahrádkových osad je v Metropolitním plánu zajištěna jejich zařazením mezi nestavební bloky a stanovením plochy podrobnějšího strukturálního členění „zahrádková osada, rekreační zahrada“. Pro tuto plochu se stanovuje v článku 111 regulativ: ‚Zahrádkovou osadou je zpravidla oplocený soubor zahrad, případně jednotlivá zahrada, s využitím zejména pro rodinnou rekreaci, často s budovami zahradních domků či zahrádkářských chat.‘ Metropolitní plán takto vymezuje na území Prahy 443 hektarů ploch zahrádkových osad,“ dodal Vácha.

Čtěte také: „Sídliště jsou tikající bombička. Stárnou, hloupnou a chudnou“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,