Boj o Senát v Praze 4: Drahoš versus Syková, kandiduje i kritik EU Kuras

Boj o Senát v Praze 4: Drahoš versus Syková, kandiduje i kritik EU KurasNOVÉ
Martin Dvořák (vlevo nahoře, foto: ODS), Jiří Drahoš (vlevo dole, foto: Jan Zatorsky), Benjamin Kuras (vpravo nahoře, foto: archiv Benjamina Kurase), Eva Syková (vpravo dole, Reprofoto: Česká televize) Foto:

Koláž: Echo24

Domov

Senátní volby v Praze

Karolína Vaverková

Z osmi kandidátů budou v říjnu vybírat senátora lidé z Prahy 4. Do horní komory parlamentu se hlásí někdejší kandidát na post prezidenta Jiří Drahoš, současná senátorka Eva Syková, která vyměnila dres ČSSD za ANO, kritik EU a islamizace, spisovatel Benjamin Kuras či profesionální trenér Martin Dvořák.

Mezi protikandidáty jsou někdejší zástupci Akademie věd Jiří Drahoš (s podporou TOP 09, KDU-ČSL, STAN a SZ) a Eva Syková (ANO), což boj o Senát v Praze 4 do jisté míry „opepřilo“. Do sporu se s Drahošem kvůli léčbě za pomoci kmenových buněk v době, kdy Drahoš zastával funkci předsedy Akademie věd ČR, dostala právě Syková. Ta nyní často hovoří o tom, že má Drahoš program „antisyková“. Podle Drahoše je to ale nesmysl a Eva Syková se dle něj snaží očerňovat své protikandidáty.

Syková svou výhodu nad ostatními kandidáty v Praze 4 vidí v tom, že už senátorkou je a může pokračovat v rozdělané práci. Že před volbami změnila dres, vidí jako důsledek toho, že ČSSD nepodpořila její kandidaturu. „Hnutí ANO mi kandidaturu nabídlo. Vstupovat ale do hnutí nehodlám,“ odpověděla na dotaz deníku Echo24 Eva Syková.

Drahoš by v případě, že bude zvolen, rád působil kromě Senátu i v samosprávách. „Rád bych ve funkci senátora využíval pravomoci vystupovat jak na komunálních tak regionálních (magistrátních) jednání zastupitelstev,“ uvedl Jiří Drahoš pro Echo24. Novinkou oproti jeho kampani na prezidentský úřad je spolek Společně pro Česko s jehož pomocí chce nabízet řešení svých témat. „Má dnes několik desítek členů a zhruba 400 sympatizantů, kteří jsou v procesu přihlašování,“ dodal Drahoš. Roli Senátu vidí ale oba protikandidáti velice podobně, tedy hlavně jako strážce ústavy a pojistku demokracie.

Na Praze 4 kandidují také manažer a bývalý zastupitel Karel Skoupil (KSČM), manažer rizik Centra pro regionální rozvoj ČR Jiří Kocman (SPD), hudebník Rudolf Mazač (Dost je dost) a lékařka Mirka Skovajsová (ČSSD).

Spisovatel Benjamin Kuras, jenž bydlí v Praze 4 už dvanáct let, kandiduje za Realisty. Do svého programu řadí nezpochybnitelné členství v NATO, ale zároveň zaostření na obranu členských států místo vzdálených misí, ostrou kritiku EU a usnadnění soukromého podnikání. „Jsem pro uvolnění podnikání malých a středních podnikatelů,“ uvedl Kuras pro Echo24. Akcentuje i potřebu předělat Evropskou unii. „Tedy zachovat ji, ale vrátit ji na kostru původního společného trhu a zachovat pouze její užitečné orgány,“ dodal Kuras s tím, že v Senátu by rád rozjel svobodnou a otevřenou debatu. Ta mu nyní v horní komoře parlamentu chybí.

Kandidátem ODS je profesionální trenér Martin Dvořák, rodák z Prahy 4, podle něhož je třeba posílit kompetence Senátu. „Bez toho se na něj bude veřejnost stále dívat jen jako na určitý přívěsek Poslanecké sněmovny s nejasným smyslem. U komory, která je na základě většinového systému složena ze zástupců konkrétních regionů, by bylo logické toto posílení v otázkách týkajících se právě rozhodování o regionech, městech a obcích, kde by Senát měl získat samostatné pravomoci,“ řekl Martin Dvořák deníku Echo24 s tím, že bez ohledu na to může být senátor voličům užitečný, a to jako systematický ochránce zájmů svého volebního obvodu.

Volby do třetiny Senátu se konají 5. a 6. října, druhé kolo 12. a 13. října. Kromě Prahy 4 se volí nový zástupce i v Praze 2, Praze 8 a Praze 12 a dalších okresech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vzpurný Klaus mladší. Do Senátu chce Jakla za SPD

Dienstbier tlačí v Senátu jednokolovou volební revoluci. ČSSD, ODS i lidovci proti

Hilšer proti Jaklovi, Konvička versus Paroubek. Pikantní souboje podzimu

Související články