Pučisté z Lán jsou zpět. Škromach i Hašek na ministerstvu, Zimola ve vedení
Lánská schůzka se Zemanem
Účastníci pět let starého puče, při kterém se skupina sociálních demokratů snažila odstřelit svého tehdejšího předsedu Bohuslava Sobotku, jsou zpět. Po krátkém stáhnutí se do ústraní a odchodu z poslaneckým a senátorských lavic jsou Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc na ministerstvech. Druhým mužem sociální demokracie se pak na stranickém sjezdu v únoru stal bývalý hejtman Jiří Zimola a poslední z účastníků, Milan Chovanec, je dál poslancem za sociální demokracii.
Nejnovější místo na ministerstvu získal bývalý senátor a poslanec Zdeněk Škromach. Oblíbenec současného prezidenta Miloše Zemana je nově poradcem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Škromach nepřichází do neznámého prostředí. Na ministerstvu práce působil jako ministr v letech 2002 až 2006. Nové ministryni Maláčové pak bude radit v oblasti zaměstnanosti.
Na ministerstvu působí také bývalý hejtman Jihomoravského kraje a tehdejší statutární místopředseda strany Michal Hašek. Ten externě spolupracuje s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a současně působí jako právní koncipient v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka. Na ministerstvu Hašek působí v roli člena Legislativní rady.
Jako jeden z prvních úkolů v resortu dostal zpřísnění legislativy upravující chov šelem či přípravu auditu provedení církevních restitucí. „Přijal jsem dnes nabídku ministra Tomana na externí spolupráci s ním a v rámci Legislativní rady ministerstva zemědělství, kterou ustavil jako svůj poradní orgán. Jejím úkolem bude spolupracovat na připravované legislativě týkající se resortu a resortních organizací,“ řekl při příchodu na ministerstvo v půlce července Michal Hašek.
Třetí muž lánského puče, který nyní působí na ministerstvu, je Jeroným Tejc. Ten odešel před rokem ze sociální demokracie, protože nesouhlasil s tehdejším vedením. V lednu 2018 bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán oznámil, že Tejce jmenoval svým náměstkem. Starat se má o komunikaci s členy sněmovny i Senátu a dalšími subjekty, které jsou součástí legislativního procesu.
Tejc byl také jedním z kandidátů na samotného ministra spravedlnosti. Místo nakonec získala Taťána Malá a následně po pár dnech se úřadu ujmul Jan Kněžínek. Ten si také Tejc ponechal v roli politického náměstka. „Pan ministr s panem náměstkem Tejcem ve svém týmu nadále počítá a jeho dlouholeté zkušenosti využije ve prospěch ministerstva zejména ve vztah k parlamentu,“ řekla po jmenování Jana Kněžínka tisková mluvčí resortu Alžběta Šířková.
Jednou z nejviditelnější tváří v sociální demokracii je nyní Jiří Zimola. Bývalý hejtman Jihočeského kraje je nyní statutárním místopředsedou strany, když porazil 335 hlasy řadového místopředsedu Romana Onderku. Jiří Zimola se pak ve vedení strany velmi snažil o vládu s hnutím ANO vedenou Andrejem Babišem. Po dlouhém vyjednávání strana na spolupráci kývla a uzavřela koaliční smlouvu. Vládu poté spolu s komunisty podpořili skoro všichni poslanci.
Jediným poslancem, který se hlasování neúčastnil, byl Milan Chovanec. Ten byl zvolen znovu poslancem v říjnových volbách v minulém roce a od začátku se stavěl proti vládě sociální demokracie s Andrejem Babišem. S hnutím ANO byl však v minulém volební období ve vládě, když byl ministrem vnitra. Chovanec se stal také prvním z účastníků lánského puče, který o existenci schůzky s prezidentem Milošem Zemanem veřejně promluvil. Chovanec se po lánském puči stal místopředsedou, statutárním místopředsedou a na chvilku také pověřeným předsedou sociální demokracie.
Lánský puč
Jako lánský puč či lánská schůzka je označené tajné jednání mezi Zdeňkem Škromachem, Michalem Haškem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem a prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka se odehrála po volbách v roce 2013, kdy jedno z názorových křídel ČSSD nebylo spokojeno s výsledky voleb. Hlava státu přijala pět tehdejších vlivných členů sociální demokracie, aby se poradili o svržení předsedy Bohuslava Sobotky z vedení ČSSD. Plán však nevyšel, za Sobotku se postavili další členové sociální demokracie, například senátoři Milan Štěch a Jiří Dienstbier.
Ke neúspěchu puče přispěl také fakt, že Milan Chovanec veřejně potvrdil existenci lánské schůzky, i když se ostatní účastníci domluvili na mlčenlivosti. Chovanec následně nabídl svou funkci místopředsedy k dispozici, nakonec ale na své pozici zůstal a přijal roli ministra vnitra. Ostatní účastníci z vedení postupně odstoupili.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také:
Škromach se vrátil na ministerstvo jako poradce pro zaměstnanost
Ministr Toman prověří církevní restituce. Pomůže mu i Michal Hašek
Pelikán jmenoval náměstkem dlouholetého poslance ČSSD Tejce