Bojkot Vodičky a jeho svazu? Parlament i odbojáři uctili památku Morávka o hodinu dřív

Proti ČSBS

Bojkot Vodičky a jeho svazu? Parlament i odbojáři uctili památku Morávka o hodinu dřívNOVÉ
Jaroslav Vodička Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/David Sedlecký

1
Domov

Echo24

Zástupci obou komor Parlamentu, ministerstva obrany, Prahy i odbojářských sdružení v pátek uctili památku hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka. Učinili tak samostatně hodinu před akcí kontroverzního vedení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), od nějž se místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) distancoval.

„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,“ uvedl Oberfalzer.

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička uvedl, že jeho svaz nechce být politickým spolkem a zasahovat do politického dění. „Proto očekáváme spolupráci a vstřícnost se všemi představiteli politického, společenského a kulturního života se všemi spolky, které hájí zájmy a odkaz válečných veteránů,“ uvedl.

Senát nedávno doporučil svým členům zvážit účast na vzpomínkových akcích pořádaných ČSBS. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO. Oberfalzer k tomu uvedl, že „nesmíme připustit zpochybňování“ členství v obranném společenství demokratických států.

Akce se uskutečnila u pomníku v pražských Dejvicích, který stojí v místech, kde Morávek před 77 lety zahynul při přestřelce s gestapem. Byl posledním z jedné z nejvýznamnějších protinacistických odbojových skupin nazývané Tři králové, do které patřili Josef Balabán a Josef Mašín. Vynikali ve zpravodajské činnosti, informace dodávali spojencům v cizině. Morávek navíc proslul svými útěky před gestapem.

Pietního aktu se zúčastnili kromě Oberfalzera místopředseda Senátu Vojtěch Pikal (Piráti), náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupci hlavního města i Prahy 6 a představitelé Československé obce legionářské, Společnosti Václava Morávka, Konfederace politických vězňů a Ekumenické rady církví.

Na pietním aktu, které pořádal ČSBS, byli generál František Ridzák, který je ředitelem Agentury komunikačních a informačních systémů, představitelé ruského a slovenského velvyslanectví nebo Klubu vojenských výsadkových veteránů.

Čtěte také: Ministerstvo financí se zaměří na Vodičkův svaz. Chce prověřit jeho hospodaření

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.