Ministerstvo financí se zaměří na Vodičkův svaz. Chce prověřit jeho hospodaření

Hospodaření ČSBS

Ministerstvo financí se zaměří na Vodičkův svaz. Chce prověřit jeho hospodařeníNOVÉ
Kontroverzní předseda svazu Jaroslav Vodička Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/David Sedlecký

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo financí prověří hospodaření Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Kontrolu má v plánu v prvním pololetí, až svaz předloží vyúčtování loňské dotace. Na to má termín do konce března. Informaci serveru biztweet.cz potvrdil mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch. Server připomněl, že loni resort prošetření účelovosti nakládání s dotací odmítl.

Ministerstvo financí loni kontrolu odmítlo s odůvodněním, že tak může udělat pouze tehdy, pokud zjistí nesrovnalosti ve vyúčtování dotace za předchozí rok, uvedl server. Svaz odmítly loni zkontrolovat také Nejvyšší kontrolní úřad a ministerstvo obrany. Kvůli kontroverzím dotace postupně odmítají svazu proplácet různé instituce či samosprávy.

Některé samosprávy, jako třeba Hradec Králové, Jihlava či Královéhradecký kraj, odmítly svaz dotovat, jiné dotace snížily. Praha odmítla půjčit svazu sál Staroměstské radnice pro akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Samosprávy kritizují kroky celostátního vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který za sametové revoluce zasahoval jako policista proti demonstrantům. Organizace výtky odmítá.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni ve Sněmovně prohlásil, že nepodpoří návrh, aby ČSBS dostal v letošním roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Na dotaci pro ČSBS se Babiše ptal poslanec ODS Jakub Janda, který označil ČSBS za pofidérní spolek, jenž adoroval bývalé estébáky. Kvůli tomuto výroku podal ČSBS na Jandu trestní oznámení.

Podle poslední dostupné účetní závěrky za rok 2017, která je ve Sbírce listin, svaz dostal v roce 2017 od ministerstva dotaci 6,3 milionu korun. Spolek za rok 2017 vykázal ztrátu 1,6 milionu korun.

Český svaz bojovníků za svobodu je kritizován za odstraňování opozičních hlasů na jednáních členů či podivné hospodaření, ve kterém s majetkem nakládá vedení jako se svým soukromým. Projev předsedy svazu Jaroslava Vodičky na tryzně v Terezíně byl židovskou obcí označován za xenofobní. Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský. Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, Vranský odchod zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Organizaci opustili, nebo z ní byli vyloučeni také někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali.

Senát tento týden doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích svazu. Svaz podle usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Místopředseda ČSBS Emil Kulfánek označil krok Senátu za ostudný. Nevěří tomu, že se žádný senátor nebude piet účastnit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Soud zpřísnil podmínku pro Janu Nečasovou v kauze zneužití vojenského zpravodajství

Budu volit sociální demokracii, oznámil Zeman na sjezdu ČSSD

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články