1 Nevyvážené prostředí Googlu

Příliš bílý Google. Nedokáže udržet černošské a latinskoamerické pracovníky

, NOVÉ

Témata:

Technologickému gigantu, společnosti Google, se nedaří vytvářet dostatečně rozmanité pracovní prostředí. Z pravidelné zprávy společnosti, která poprvé zahrnuje data o odchodech pracovníků, vyplývá, že společnost nejčastěji opouštějí černošští a latinskoameričtí zaměstnanci, tedy skupiny, kterých je už tak v Googlu zásadně méně než ostatních. 

Černošští zaměstnanci tvoří jen 2,5 procenta veškeré síly, která pro Google ve Spojených státech pracuje. Pracovníci z Latinské Ameriky se na celkovém počtu podílejí jen o něco větším podílem, 3,6 procenty. Na trhu práce jich je přitom 13,3, respektive 17,8 procent. Běloši zabírají 53,1 procent celkové americké pracovní síly Google, Asiaté 36,3 procent.

Podle společnosti nepoměr v úbytku lidí škodí jejímu zisku. „Tvrdě pracujeme, abychom lépe pochopili, co za těmito zvýšenými odchody stojí, a mohli tak podniknout příslušná opatření,“ okomentovala výsledky Danielle Brownová, šéfka oddělení pro rozmanitost a přijímání pracovníků. Podle firmy zůstává hlavním problémem pocit sounáležitosti v kolektivu. Bude se tedy podle svého prohlášení snažit, aby se nově příchozí zaměstnanci různých ras cítili, že jsou bráni do kolektivu a že nezapadají. 

„Jednoduše řečeno, abychom zlepšili naše zastoupení pracovních sil, musíme se soustředit nejen na nábor, ale také na vývoj a zachování zaměstnanců z méně zastoupených skupin,“ napsala Brownová.

Uveřejněné údaje rovněž ukazují, že Google opouští více mužů než žen. Není ale prokazatelně jasné, jaké je k tomu vedou důvody, nevyplývá z toho tedy přímo, že se společnosti daří udržet na pracovišti spíše ženy než muže. Ženský podíl zůstává obdobný jako v předešlých čtyřech letech – tvoří 31 procent pracovní síly firmy. I počty černošských a latinskoamerických zaměstnanců zůstávají téměř neměnné, zvedly se pouze o 0,1 procenta. Takřka vůbec se potom příslušníci těchto etnik nevyskytují ve vůdčích pozicích. 

Čtěte také: Google si zakázal vývoj zbraní. Smlouvu s Pentagonem neprodlouží

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.