1 růst cen potravin

Cena brambor a cibule jde prudce nahoru, kvůli špatnému počasí jich má Evropa nedostatek

NOVÉ

Témata: , , ,

Rapidní růst zaznamenaly v loňském roce ceny některých klíčových potravin. V případě cibule šlo o nárůst takřka stoprocentní. U brambor a hlávkového zelí šlo přibližně o padesátiprocentní zdražení. Ukazují to ceny v obchodech a také data Českého statistického úřadu. Hlavním viníkem je především nebývale suché počasí, které vloni postihlo celou Evropu. Podle Jiřího Felčárka z Agrární komory ČR hrozí, že českým producentům brzy dojdou zásoby, které budou jen těžko nahraditelné dovozem. Proto jde cena prudce nahoru.

Jeden kilogram brambor stál v lednu 2018 pouze 13,46 korun. V prosinci však cena přesáhla dokonce 20 korun. Šlo tedy o více než čtyřicetiprocentní nárůst. Ukazují to čísla Českého statistického úřadu. Ještě hlouběji do kapsy si budou muset sáhnout zákazníci při nákupu cibule. Zatímco v lednu 2018 stál kilogram 12,52 korun. Na konci roku tomu bylo již 23,47 korun. Výrazný nárůst pocítili také konzumenti hlávkového zelí. Cena kilogramu šla z necelých 12 korun na skoro 18.

Za zdražování určitých potravin může především špatné počasí. Pro Echo24 to uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory ČR. „Souvisí to s vývojem počasí v loňském roce. Ta nepřízeň nezasáhla jenom Českou republiku ale podstatnou část evropské produkce. Čeští bramboráři někdy v lednu či v únoru doprodají své zásoby a nelze to sanovat dovozem z Německa či Francie jako v letech předchozích, takže ta cena jde rapidně nahoru. Suché a horké počasí bylo totiž celoevropským problémem.“

Potvrzuje to i předseda Českého bramborářského svazu Miloslava Chlan. Za růst ceny brambor může podle něj hlavně neúroda a česká nesoběstačnost. Ceny brambor jsou přitom v České republice vyšší než například v Rakousku. „My nejsme v bramborách soběstační, Rakušané jsou,“ uvedl Chlan pro Echo24. Rakouská soběstačnost podle něj může za fakt, že naše jižní sousedy neúroda neovlivňuje tak fatálně jako Českou republiku. Brambor je ale nedostatek v celé Evropě.

Je nutná změna vodohospodářství, upozorňují odborníci

„Moderní zemědělství čelí jiným problémům než před 50 lety. Zatímco na přelomu tisíciletí se řešily spíše povodně a jejich ničivé následky, poslední roky je třeba být připraven na teplo, vítr a sucho, aby zemědělci nepřicházeli vlivem klimatických změn o výnos plodin,“ zaznělo od odborníků na každoroční zemědělské konferenci Corteva Agriscience.

Slova potvrdil i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Situace a vývoj srážek se mění, rok 2018 byl nejteplejší od roku 1775. Mění se srážky a jejich rozložení,“ okomentoval klimatickou situaci poslanec s tím, že podle statistik už není ani 5 minut před dvanáctou, ale minuta po dvanácté. S lepším vodohospodařením by mohly podle něj pomoci technologie precizního zemědělství.

Rostly také ceny bydlení a služeb

Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 2,1 procenta. Byla to třetí nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních deset let. Vyšší byla v roce 2012, a to 3,3 procenta, a v roce 2017, kdy činila 2,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.

Nejnižší meziroční růst zaznamenaly spotřebitelské ceny loni v prvním čtvrtletí (o 1,9 procenta). V ostatních čtvrtletích byl růst cen rychlejší.

V samotném prosinci spotřebitelské ceny stouply meziročně o dvě procenta, stejně jako v listopadu. Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly opět největší vliv ceny bydlení a ceny v oddíle ostatní zboží a služby, kde vzrostly ceny výrobků a služeb pro osobní péči, pojištění a finančních služeb. Stouply i ceny alkoholických nápojů, tabáku, dopravy a stravování a ubytování. Zdražila také zelenina.

Naopak meziročně klesly v prosinci ceny vajec o 27,8 procenta, cukru o 31 procent a polotučného trvanlivého mléka o 6,9 procenta. Levnější byly i oděvy a zemní plyn.

Čtěte také: Vláda nadále počítá s deficitními rozpočty. Pokud přijde recese, budeme mít problém

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.