Poslanec Volný trvá na Havlovi „vlastizrádci“. Čelí trestnímu oznámení a odmítá se omluvit

Poslanec Volný trvá na Havlovi „vlastizrádci“. Čelí trestnímu oznámení a odmítá se omluvitNOVÉ
Lubomír Volný Foto:

Foto: SPD – Svoboda a přímá demokracie

Domov

Výroky poslance Volného

drb

Výroky poslance Lubomíra Volného (SPD), který označil prezidenta Václava Havla za „jednoho z největších vlastizrádců této země“, mají dohru. Občan Martin Pilc na něj podal trestní oznámení, mezitím jej ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyzval k omluvě. Obojí však poslanec odmítá, svůj výrok uveřejněný v úterý na sociálních sítích zopakoval ještě ve čtvrtek v České televizi (ČT).

„Pan Havel je jeden z největších vlastizrádců v historii České republiky,“ zopakoval ve čtvrtek Volný v pořadu Události, komentáře. „Není to urážka, je to pravda o prezidentu Václavu Havlovi,“ dodal následně. 

„Jsem chováním pana prezidenta Václava Havla vysoce zklamán. Jsem zklamán tím, s kým se stýkal, tím, v čí prospěch vykonával svou činnost. A jestli budete popírat třeba kontakty Václava Havla s panem Sorosem, tak je to komické, protože existuje přímo video pana Sorose, ve kterém přiznává, že věděl o tom, že prezidentem České republiky bude Václav Havel dřív, než to věděl sám Havel,“ dodal zákonodárce v pořadu.

Zmiňované video, na kterém by měl George Soros, americký finančník maďarského původu, zmiňované informace říkat, však Volný nezveřejnil, a to ani na výzvu redaktora deníku Echo24.

Volný na svém facebookovém profilu výrok následně ještě rozšířil. „Považuji Václava Havla za prvniho českého agenta globálního veksláka Sorose a stejnou oběť alkoholismu jako byl Boris Jelcin,“ uvedl poslanec s tím, že si za svými výroky stojí.

Už ve středu, tedy den po zveřejnění poslancova výroku na sociální síti, podal na Volného občan Martin Pilc trestní oznámení „ze spáchání trestného činu Pomluvy spáchaného veřejně přístupnou počítačovou sítí“. „Těším se na proces vydávání sněmovnou. Veselé Vánoce,“ odpověděl stroze Lubomír Volný serveru iDnes.cz.

V pátek jej vyzval k omluvě ministr zahraničí Tomáš Petříček. Volný ale omluvu odmítá připustit. „Nikdy se nebudu omlouvat za pravdu. Jméno Václava Havla se nedá pošpinit víc, než ho pošpinil on sám svým životem,” sdělil serveru Novinky.cz předseda moravskoslezské SPD.

„Jsem hluboce zklamán a velmi se stydím za výroky poslance Volného z SPD o prezidentu Václavu Havlovi. Nesouhlasím se vším, co Václav Havel udělal, ale šířit takovou nenávist a zlobu ohrožuje budoucnost naší země,“ řekl k výrokům ministr Petříček.

Šéf Černínského paláce se však domnívá, že by se nepodložené výroky poslance Volného měly řešit jinak než cestou trestního oznámení. „Já si myslím, že je to všechno skutečně o té politické kultuře. Nemusíme všechno hned řešit trestním oznámením,“ uvedl pro server iRozhlas.cz Petříček.

Lubomír Volný čelí dlouhodobě kritice, že na svých profilech na sociálních sítích šíří nepravdy či nepodložené informace. Poslanec se na svých příspěvcích podepisuje jako „Mgr. Lubomír Volný“, dlouhodobě ale odmítá zveřejnit svou diplomovou práci, kterou měl obhájit na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. 16. prosince poslanec napsal: „Ok, diplom předvedu presstitutům za 200 000 Kč, Bakalovi asi došly prachy.“

Redakce deníku Echo24 požádala v pátek o stanovisko přímo SPD, stranická mluvčí Michaela Dolenská ale na zaslané dotazy nereagovala.

Čtěte také: Havel vlastizrádce? Na poslance SPD se po urážkách zesnulého prezidenta valí kritika

Související články