1 Trump na Golanech

Vítejte v městečku Trump. Z vděčnosti k prezidentovi USA ho Izraelci postaví na Golanech

, NOVÉ

Témata: , ,

Izrael už plánuje příští podobu nového městečka, které se má začít brzy stavět na Golanských výšinách a bude pojmenováno po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Informoval o tom v neděli list The Times of Israel. Základní kámen nové obce má být položen 10. června.

S nápadem pojmenovat novou obec po Trumpovi přišel v dubnu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle něj je to dobrý způsob, jak vyjádřit šéfovi Bílého domu vděk za to, že uznal svrchovanost Izraele nad tímto sporným územím.

"Slíbil jsem, že nechám vystavět obec pojmenovanou po prezidentu Trumpovi... Informuji vás, že už jsme našli na Golanech místo, kde tato komunita vznikne, a že proces už začal," řekl Netanjahu během setkání svého kabinetu. V obci bude zpočátku bydlet asi 120 rodin.

Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států (LAS) považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem. Trump uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami podpisem dekretu v březnu.

Trumpovo uznání vlády Izraele na Golanech přišlo poté, co v prosinci 2017 uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a loni v květnu tam z Tel Avivu nechal přesunout americkou ambasádu. Krok vyvolal velké protesty Palestinců, kteří si nárokují východní část města, kterou Izrael obsadil za války v roce 1967, a počítají s ní jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Čtěte také: Popletený šéfredaktor MF DNES udělal z Partie na Primě frašku. Plesl se ale omluví

Sucho tvrdě dopadlo na ceny cibule, za kilo lidé zaplatí i přes 40 korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.