Zeman zaútočil na vedení ČT: Personální změny bych si velice přál

prezident kritizuje ČT

Zeman zaútočil na vedení ČT: Personální změny bych si velice přálNOVÉ
Miloš Zeman a Jaromír Soukup Foto:

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

1
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman by si velice přál personální změny v České televizi. Řekl to v pravidelném pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Drtivá kritika veřejnoprávní televize z úst prezidenta byla reakcí na výtky moderátora a generálního ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa ohledně komentování zlaté jízdy Ester Ledecké na olympiádě v Pchjongčchangu. Soukup kritizoval, že ČT nevysílala záznam živě, navíc komentátoři přenosu během jízdy upozorňovali především na její chyby, což Soukup označil za aroganci a dokonce za odvetu, že Ledecká nekomunikovala s některými novináři. Toto údajně „arogantní chování ČT“, které se podle Soukupa děje i vůči některým politikům, okomentoval Miloš Zeman útokem na vedení ČT.

„Musíme s tím především něco dělat, ne to jen kritizovat,“ řekl Miloš Zeman. „Jedna z cest, jak se s tím dá něco dělat, spočívá ve dvojím zamítnutí zprávy o hospodaření České televize,“ dodal.

„V takovém případě dochází k personálním změnám. Já bych si tyto změny samozřejmě velice přál,“ řekl prezident Zeman. Lítostně dodal, že on ale jako prezident takové změny nemůže ovlivnit. Mohou to ale udělat poslanci, pokud dvakrát zprávu o hospodaření zamítnou. Soukup Zemanovi slíbil, že se bude hospodařením ČT věnovat v jiném jeho pořadu TV Barrandov.

Zeman o vládě: Dokud bude Babiš vyjednávat, má volné ruce
Dokud bude premiér Andrej Babiš vyjednávat o vládě, nebude mu Miloš Zeman svazovat ruce nějakými termíny. Vláda s důvěrou by podle něj mohla vzniknout před prázdninami. „Osobně bych si představoval, že se druhý pokus může uskutečnit někdy na přelomu jara a léta. Ale je to můj subjektivní odhad, a já Andreji Babišovi, pokud bude vyjednávat, nedávám žádný časový limit,“ zopakoval.

Sněmovna má ze zákona páky, jak ovlivnit fungování veřejnoprávní České televize, která by měla být nezávislá. Televize totiž musí každý rok předkládat poslancům ke schválení výroční zprávy. V zákoně přitom stojí, že pokud zprávu dvakrát po sobě sněmovna neschválí, může odvolat celou Radu ČT. „Poslanecká sněmovna může Radu odvolat, neplní-li Rada opakovaně své povinnosti stanovené tímto zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí Výroční zprávu o činnosti České televize nebo Výroční zprávu o hospodaření České televize,“ píše se v zákoně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman přijede na sjezd KSČM, přednese tam projev

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články