VIDEO: Levicový aktivista starostou Prahy 1? Čižinský přirovnával Schwarzenberga ke Stalinovi
nevhodné výroky
Bratr Jana Čižinského Pavel se pravděpodobně stane příštím starostou Prahy 1. Není to však poprvé, kdy se Pavel Čižinský politicky angažuje. V roce 2011 například promluvil na demonstraci levicové občanské iniciativy ProAlt, kde působil i jako mluvčí, proti vládě Petra Nečase. Pravděpodobný budoucí starosta centra Prahy tehdy ve své řeči uvedl, že když vidí ministry tehdejší pravicové vlády, vybaví si sovětského diktátora Josifa Stalina. „Šlo mi jen o to, poukázat na podobnou logiku jejich jednání,“ vysvětloval po letech Pavel Čižinský. Iniciativa veřejně podporovala organizaci Ne základnám, která byla namířená proti americkým základnám na území ČR.
„Já když vidím pány Schwarzenberga, Nečase, Johna, Nečase či Klause, tak když je vidím a hlavně, když je slyším, tak si vzpomenu na jednoho muže, na Stalina. Ne, že by naši pravicoví politici páchali tak hrozné zločiny jako Stalin. Oni naštěstí nemají moc, aby mučili a zavírali do koncentračních táborů, oni jen lžou a kradou. Ani navzájem. Oni již naštěstí nemohou vykonstruovávat monstrprocesy a popravovat se. Oni se dnes už jen nahrávají na diktafony a mystifikují a pak podávají demise, nebo spíše demise nepodávají bohužel,“ uvedl před lety Čižinský na demonstraci proti krokům vlády Petra Nečase.
„Ne, v tom ta paralela není,“ pokračoval Čižinský. „Josif Vissarionovič Stalin jednal dle zásady: Než aby trestu unikl jeden jediný zrádce, ať je raději popraveno sto nevinných. Ano než aby jeden jediný viník zůstal nepotrestán, raději potrestám všechny, však on už mezi nimi bude i ten viník, možná, pokud existuje. Výsledkem pak byla jedna z nejhorších hrůzovlád v dějinách lidstva. Přitom v právním státě má platit opačná zásada. Než aby byl nespravedlivě potrestán jeden jediný nevinný, tak ať raději trestu unikne sto zločinců,“ vysvětlil.
Čižinský tímto přirovnáním kritizoval sociální politiku tehdejší pravicové vlády: „Než aby jeden jediný chudý člověk zneužil sociální dávky, radši je vezmeme stovce lidí, která je opravdu potřebuje,“ řekl tehdy Čižinský.
Pavel Čižinský se postupně z aktivisty stal politikem a s hnutím Praha 1 Sobě zvítězil ve volbách v centru města, kde pravděpodobně zasedne jako budoucí starosta. Po sedmi letech se snaží svá tehdejší slova mírnit. „Já to myslel tak, že to jejich osekávání sociální politiky, kvůli tomu, aby nikdo nemohl podvádět, aby nějaká dávka nebyla zneužita, tak je raději seberou všem. Nějakou oklikou jsem dospěl k té paralele na toho Stalina, že raději sto nevinných zavřít. To není přirovnání ke Stalinovi, to je přirovnání k nějaké té logice: tvrdost, tvrdost, tvrdost,“ řekl Čižinský pro server Echo24.
Na dotaz, zda se neobává, že jej mohou takovéto výroky poškodit při snaze získat křeslo starosty na Praze 1, uvedl: „To já nevím. Jen si myslím, že to, co tehdy dělal pan Nečas a spol., že po krizi, která teda vznikla spíše nějakým zaviněním bohatých, řekli, že seberou dávky chudým, aby se snížila cena práce, že to bylo opravdu špatné.“
Zpětně stále věří, že politika tehdejší vlády byl špatná: „My jsme v ProAlt dělali různé studie, které ukázaly, že to zneužívání dávek je tady úplně marginální, takže i dneska bych taky rozhodně řekl, že ta rétorika toho, že ti lidi ty dávky strašně zneužívají, a proto se mají rušit, je špatná.“ Souvislost se Stalinem však byla možná přehnaná: „Ta oklika přes Stalina nebyla úplně nejvhodnější, ale nejedná se o přirovnání ke Stalinovi. Šlo mi jen o to, poukázat na tu logiku.“