Trh s elektřinou v Evropě skončil

KOMENTÁŘ

Trh s elektřinou v Evropě skončil
"Je to fakticky generální pardon na to, aby se vlády s cenami elektřiny zařídily, jak potřebují. Vzkaz, že Brusel do toho nebude zasahovat. Je to výrazný signál, že trh s elektřinou v Evropě končí a každý si bude řídit ten svůj." Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Hlavní zprávy

komentare

Zásadní změny často začínají pozvolna. Krok po kroku, salámovou metodou. Je to čas na psychologickou přípravu. Čas na to, zvyknout si na změnu, která mění styl, jenž se donedávna prosazoval bytostně.

Přesně tímto stylem teď Evropská unie dochází a bude docházet k procitnutí, že skončil trh s elektřinou, o jehož prosazování a trestání zásahů, které ho narušovaly, se řadu let snažila. Výsledkem bude, že z elektřiny se v jednotlivých zemích postupně stane nikoli zboží, ale jakýsi druh „veřejné služby“ s regulovanou cenou. Jakou je dnes voda a kanalizace. Ti, kdo snili o jednotném evropském trhu s elektřinou a zároveň o bezemisní ekonomice, to chtěli jinak. Ale dopadlo to a dopadne přesně takhle. Ty dva sny a cíle jsou totiž navzájem neslučitelné.

 

Trh s elektřinou v Evropě nezabila geopolitická situace a střet s Rusem, které je pro některé státy Evropy ropnou farmou. Zabíjí ho regulace, kterou se Evropa na cestě k bezemisní ekonomice snaží trh sešněrovat.

Ta žene cenu elektřiny do výšin, které jsou pro členské země, jejichž vlády jsou na rozdíl od evropských institucí odpovědné voličům, neudržitelné.

Trh s elektřinou v Evropě fungoval a měl fungovat na principu, že cenu fakticky určuje v dané chvíli ten nejdražší druh energie. Vycházelo to z priorit, kdy přednost při nákupech mají drahé obnovitelné zdroje, které musí zákazník fakticky dotovat. I my máme na faktuře přirážku za obnovitelné zdroje.

Když cena některého druhu energie vystřelí, jde nahoru celý trh. A protože je už nějakou dobu hodně drahý plyn, táhne nahoru i cenu elektřiny. Jsou mezi sebou pevně propojeny, protože řada zemí v čele s Německem využívá plyn jako záložní zdroj pro ty obnovitelné. Když nesvítí a nefouká, jede se na plyn.

Proto jsou aktuálně ceny energií v Evropě rekordní. Proto se čím dál víc zemí fakticky od trhu odpojuje a začíná cenu elektřiny regulovat. A Evropská komise, která funguje jako obránce volné soutěže bez státních zásahů na trhu s elektřinou, jakási obdoba antimonopolního úřadu, najednou ty státní zásahy povoluje. Mlčky už nějakou dobu přistupuje na to, že trh končí.

Cenu elektřiny začínají regulovat především země, které vyrábí z vlastních zdrojů levně. Už několik týdnů to dělá Francie s jadernými zdroji, které má dávno zaplacené a jejichž provozní cena výroby je velmi nízká. Přidalo se Slovensko. Též jaderná země.

Na pátečním summitu Evropské unie v Bruselu dostali povolení k regulaci trhu s elektřinou Španělé a Portugalci. Říká se jí „special treatment“, speciální zacházení. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to vysvětluje slovy, že „Iberský poloostrov je ve velmi specifické situaci. Má hodně obnovitelných zdrojů a velmi málo propojení“. To podle ní žene v regionu ceny velmi vysoko. Proto to Brusel povolí řešit a trh v jižní Evropě fakticky ukončit.

Je v tom i přiznání, že obnovitelné zdroje jsou prostě velmi drahé. Do závěrů summitu se ale dostala i obecná výjimka, která dává státům volnou ruku elektřinu regulovat. „Evropská komise bude urgentně posuzovat soulad krátkodobých vládních zásahů se situací jednotlivých zemí.“

Je to fakticky generální pardon na to, aby se vlády s cenami elektřiny zařídily, jak potřebují. Vzkaz, že Brusel do toho nebude zasahovat. Je to výrazný signál, že trh s elektřinou v Evropě končí a každý si bude řídit ten svůj. Na summitu v květnu se bude řešit další kapitola.

Vládě Petra Fialy už nic nebrání v tom, aby tak jako jiné evropské země začala rychle prudce zdražující elektřinu řešit.

 

×

Podobné články