Mladík byl neprávem obviněn z rasismu. Teď získal od médií miliony
VYROVNÁNÍ ZA POMLUVU
Nicholas Sandmann dosáhl mimosoudního vyrovnání s deníkem The Washington Post. Za pomluvu a šíření nepravdivých informací od deníku získal miliony dolarů, přesná částka nebyla zveřejněna. Mladý Američan se objevil loni ve virální nahrávce s indiánským aktivistou Nathanem Phillipsem. Jeho chování při střetu s příslušníkem menšiny pak média vyhodnotila jako rasistické, ačkoli pozdější informace to popřely.
Spojené státy v lednu loňského roku pobouřila videonahrávka, na níž Nicholas Sandmanne vypadá, jako že se směje indiánskému aktivistovi Nathanu Phillipsovi, který bije do bubnu a zpívá tradiční indiánské písně. Oba muži se střetli ve Washingtonu, kam se Sandmann přijel zúčastnit tradičního „Pochodu za život“, který mimo jiné bojuje proti potratům. Na místě mělo dojít k potyčce mezi Sandmannem a jeho spolužáky ze střední katolické školy Covington na jedné straně a skupinou černošských hebrejských izraelitů. Phillips se podle vlastních slov snažil uklidnit situaci.
Sandmann byl následně za své chování v amerických médiích obviněn z rasismu a nenávisti. Uškodilo mu i to, že měl ve videu na hlavě rudou čepici Trumpovy prezidentské kampaně „Make America Great Again“. Zpočátku totiž neúplná videa, šířená médii, vyvolávala dojem, že Sandmann a jeho přátelé Phillipse napadají a zesměšňují ho. Až pozdější delší videa poskytla kontext celého incidentu, který ukázal například potyčku s černošskými izraelity. Sandmann však už tak čelit výhrůžkám smrtí.
Sandmannova rodina žalovala The Washington Post o 250 milionů dolarů (skoro 5,5 miliardy korun). Obě strany sporu nedávno oznámily, že dosáhly mimosoudního vyrovnání. „Jsme rádi, že se nám podařilo dosáhnout vzájemně přijatelného řešení zbývajících nároků v soudním řízení,“ uvedla Kris Corattiová, mluvčí The Washington Post. Přesnou částku, na kterou se s mladíkem a jeho rodinou dohodli, neuvedla.
„Nicholas Sandmann souhlasil s tím, že se s Postem vyrovná, protože noviny rychle publikovaly celou pravdu – skrze následující zprávy a poznámky,“ uvedl Todd McMurtry, právní zástupce Sandmannových.
Sandmann dohodu s novinami potvrdil na Twitteru. „Děkuji své rodině a milionům z vás, kteří při mě stáli a podporovali mě,“ napsal.
Sandmann podal za šíření nepravdivých informací žalobu i na televizi CNN. S ní dosáhl vyrovnání již v lednu letošního roku. Ani tehdy nebylo zveřejněno, jakou částku od mediálního domu získal. Sandmann přitom podal žaloby i na další velká média – například americké televize NBC a CBS nebo britský deník The Guardian. „Stále nás čeká dlouhá cesta. Stále máme hodně co dělat,“ napsal mladík na Twitteru.