1 Týdeník Echo - editorial

Václav Klaus ml. versus Petr Fiala

Týdeník Echo - editorial

Témata: , ,

Vylučování ze strany je těžká disciplína, na které je možné hodně získat i hodně ztratit. Výkonná rada ODS ze všech přítomných (jeden člen „musel“ náhle zmizet) vyloučila ze svých řad syna zakladatele a výraznou tvář strany Václava Klause ml. Asi se to muselo někdy stát, protože VK ml. se nechoval jako týmový hráč, ale jako sólista. Samotná exekuce se ale moc nepovedla, přitom její důvěryhodnost je tolik závislá na jejím průběhu. O oprávněnosti trestu bylo v tomto případě důležité přesvědčit stávající i potenciální voliče strany.

Metafora s utrpením Židů, jež byla záminkou vyhazovu (VK ml. ji použil při projednávání zákonů přicházejících z Bruselu), byla nechutná, protože naštěstí nejsme svědky situací, které by aspoň náznakem snesly srovnání s genocidou Židů v Evropě za druhé světové války. Vůbec srovnání čehokoli v současnosti s nacismem nebo Hitlerem je zoufalou hyperbolou, která ukazuje buď na snahu získat laciné body, nebo na intelektuální nedostatečnost. A je úplně jedno, zda ji používají progresivisté v souvislosti s odporem vůči masové migraci, levičáci, aby diskreditovali své oponenty, nebo pravičáci při vyřizování účtů se svými vnitřními nepřáteli.

VK ml. není zdaleka první ani poslední, kdo k něčemu tak nízkému sahá. Ale je to názor, nebo pokus o jeho vyjádření, a za ten by žádná strana nikoho vylučovat neměla. Navíc strana konzervativní, která hledala své vzory v Británii, kde se to názorovými spory a válkami frakcí jen hemží. VK ml. ale nevytvářel stranickou frakci, nebyl opozicí pro současné vedení, byl solitér vůči své straně neloajální. Nemluvím o loajalitě k předsedovi, je naopak legitimní oponovat, každý šéf strany musí počítat s tím, že má ve svých řadách vlčáka, jenž má ambici slabší kus eliminovat a postavit se do čela smečky. VK ml. měl být ze strany vyloučen, když v posledních senátních volbách podpořil kandidáta okamurovců Ladislava Jakla, a nikoli kandidáta strany, které je členem a díky které se stal předsedou školského výboru Poslanecké sněmovny. Tehdy ho měli zaříznout. Bylo by to pochopitelné a oprávněné. To totiž nebyl útok na předsedu, ale projev neloajality. Je to stejné, jako kdyby novinář pomlouval svůj list, a ještě psal do konkurenčního média. Takového člověka je třeba bez milosti vyhodit, hvězda nehvězda.

Sečteno, podtrženo, ODS Petra Fialy to nezvládla, ale má za sebou, co udělat měla. Je otázka, zda z této operace vzejde posílena. Data agentury Kantar, která je zatím nejpřesnější ve svých odhadech finálních výsledků voleb, ukazují, že Piráti úspěšně přebírají některá témata ODS, lépe prezentují svou politiku a logicky rostou víc než nejsilnější česká konzervativní strana, jež má ambice nejsilnější opoziční strany. Piráti, kteří jsou uskupením jiného typu a jiného ideologického směru, jsou prostě dnes lepší než ODS, mají větší tah, autenticitu a energii. A je tedy na Petru Fialovi, aby ukázal, že dovede stranu nastartovat a vrátit jí aspoň část síly, kterou měla.

Cestu může zkomplikovat VK ml. Ten musí ukázat, že není jen výrazný solitér s rezonujícími názory, ale také šéf, jenž umí řídit a motivovat straníky a postavit formaci, jako to uměl jeho otec, který je schopen dosáhnout signifikantního výsledku u voličů. Dvojek, které lezou po zádech svého šéfa, tady už bylo, ale vytvořit něco sám, dát tomu vizi a vést to k cíli, to je úplně jiná disciplína.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více