Slovensko pouští z vazby ekologické aktivisty protestující proti těžbě uhlí

Aktivisté Greenpeace

Slovensko pouští  z vazby ekologické aktivisty protestující proti těžbě uhlíNové 1
Svět

Slovenská generální prokuratura nařídila propustit všech 12 aktivistů ekologické organizace Greenpeace včetně dvou Čechů z vazby, kterou na ně o uplynulém víkendu uvalil slovenský soud po jejich protestu proti těžbě uhlí na těžební věži dolu Nováky na středním Slovensku. Novinářům to dnes řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár.

„Důvody vazby neexistovaly již při podání návrhu,“ řekl Čižnár poté, co generální prokuratura spis v daném případu analyzovala. Dodal, že aktivisté jsou ve vazbě neprávem.

Podle Čižnára nebyl šťastně kvalifikován ani trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni, a případ se bude muset došetřit.

Uvalení vazby na ekology dříve kritizovala část slovenských politiků. Greenpeace zase tvrdil, že aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíhání vazebně.

Aktivisté během protestu na věži zmiňovaného dolu vyvěsili minulý týden transparent proti těžbě uhlí a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie je obvinila z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což v případě prokázaní viny hrozí několikaleté vězení. Policie po protestu zadržela 15 lidí a 12 z nich následně obvinila. Kromě Slováků a Čechů jsou mezi nimi také Belgičané a Finové.

Provozovatel dolu v Novákách, společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), tvrdil, že ekologové protestem ohrozili více než 340 horníků, kteří v té době byli v podzemí.

HBP dodává hnědé uhlí i do tepelné elektrárny Nováky. Na těžbu uhlí pro energetické účely dostává dotace. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v listopadu řekl, že Bratislava plánuje v roce 2023 ukončit poskytování zmiňovaných dotací, které platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny.

Čtěte více: Placeni Sorosem? Slovenská policie asi pochybila při vyslýchání aktivistů organizujících protesty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.