Placeni Sorosem? Slovenská policie asi pochybila při vyslýchání aktivistů organizujících protesty

Demonstranti a unáhlená policie

Placeni Sorosem? Slovenská policie asi pochybila při vyslýchání aktivistů organizujících protestyNOVÉ
Prezident slovenské policie Milan Lučanský Foto:

Foto: Slovenská policie

1
Svět
Sdílet:

Elitní jednotka slovenské policie (NAKA) pochybila v souvislosti s anonymním trestním oznámením, kvůli němuž kriminalisté předvolali k výslechu organizátory dřívějších mohutných protivládních demonstrací z iniciativy Za slušné Slovensko. Vyplývá to z prohlášení slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského, které dnes policie zveřejnila na sociální síti.

NAKA vyslýchala organizátory protestů a žádala od nich výpisy ze soukromých účtů kvůli trestnímu oznámení, že tito lidé připravovali převrat a že je platí americký finančník George Soros. Zmiňované demonstrace odstartovaly po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vražda v zemi vyvolala politickou krizi, jež vyústila v demisi premiéra Roberta Fica.

Lučanský postup policie nejprve bránil a výslechy organizátorů protestů v uplynulých dnech zdůvodňoval tím, že policie musí každé oznámení prověřit. Zároveň si ale v případu nechal vypracovat analýzu. „Po jejím prostudování jsem zjistil, že byly nesrovnalosti mezi informacemi, které jsem dostal od vedení NAKA, a skutečností. Neseděly časové údaje, nadřízený správně nevyhodnotil situaci po přijetí oznámení a (byla) jiná pochybení,“ uvedl dnes Lučanský. Zároveň nařídil kontrolu a po jejím ukončení hodlá přijmout blíže neupřesněná opatření.

Lučanský na začátku června v čele slovenské policie nahradil Tibora Gašpara, jenž rezignoval po tlaku veřejnosti, která po Kuciakově vraždě na demonstracích požadovala také výměnu policejního prezidenta.

Anonymní oznámení na zástupce iniciativy Za slušné Slovensko, kteří uspořádali shromáždění ve slovenských městech naposledy v pátek, podle listu Denník N obdržel přímo ředitel NAKA Peter Hraško. Toho média označují za blízkého bývalému vedení policie či exministrovi vnitra Robertovi Kaliňákovi, jenž po zastřelení reportéra a jeho snoubenky skončil ve funkci ministra. Lučanský již dříve odvolal Hraška z kontrolní skupiny vyšetřovacího týmu Kuciakovy vraždy.

Původně plánované další výslechy představitelů iniciativy Za slušné Slovensko policie zrušila poté, co o případu informovala média.

Čtěte také: Je ochoten zničit vlastního syna, píší na Slovensku. Babišova kauza zaujala světová média

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články