Vrcholná politika není pro chovance klášterní školy, vzkázal Topolánek Drahošovi
prezidentská kampaň
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš za vyjádření obavy, že prezidentské volby mohou ovlivnit zahraniční tajné služby, sklízí kritiku. Po prezidentovi Miloši Zemanovi zareagoval i bývalý premiér Mirek Topolánek. Podle Topolánka „vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy“ a kandidáti musí být na podobné útoky připraveni. Drahoše a ostatní kandidáty vyzval k přímému duelu v tváří v tvář.
Topolánek Drahošovo prohlášení okomentoval na svém facebooku. „Myslím, že ten výstup, jak ruská propaganda ohrožuje jeho kandidaturu, neměl profesor Drahoš zapotřebí,“ napsal. Možné útoky od protikandidátů, z médií nebo i ze zahraničí podle Topolánka patří k povolání politika. „Vrcholná politika není práce pro chovance klášterní školy. Na takové útoky musí být každý, kdo se uchází o vysokou funkci, připraven a já jsem i na neoprávněné útoky dávno zvyklý,“ pokračoval Topolánek.
Nejjistějším způsobem, jak zabránit ovlivňování voleb, je podle Topolánka přímý televizní duel. „Místo stěžování si vyzývám Jiřího Drahoše a další protikandidáty, aby se se mnou utkali tváří v tvář ve férovém duelu. Živý rozhovor z očí do očí ruská ani žádná jiná propaganda zmanipulovat nemůže.“
V připojeném videu Topolánek zopakoval to, co stojí v psaném statusu a připojil několik dalších postřehů. „Ukazuje se, že kromě toho, že je pan slušný, žádné další velké téma nemá. A pokud by přišel o tu slušnost, tak vlastně nemá co nabídnout,“ řekl Topolánek na Drahošovu adresu.
Topolánek taktéž nepřímo připomněl své prosazování amerického radaru v Brdech v době, kdy byl premiérem. Tehdy proti možnému umístění radaru silně protestovalo Rusko. „Nemyslím si, že by profesor Drahoš by nějak více podroben potencionálním útokům ruských služeb než já, který ten postoj má daleko jednoznačnější,“ sdělil Topolánek.
Jiří Drahoš se v pátek sešel s dosluhujícím premiérem Bohuslavem Sobotkou, aby s ním projednal možné ovlivňování prezidentských voleb zahraničními zpravodajskými službami. „Tajné služby v těchto zemích dnes víceméně jasně konstatují, že k něčemu takovému docházelo. Také říkají, z kterých zdrojů nebo z které strany to ovlivňování voleb bylo,“ uvedl Drahoš k zahraničním zkušenostem. „Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl Drahoš i s odkazem na nedávné české sněmovní volby. Ovlivňování voličů podle něj zprostředkovávala média a servery propojené s ruskou tajnou službou.
Kritiku Mirka Topolánka odmítl. “Já o voze, on o koze. Mirek Topolánek nepochopil, že nejde o moji osobu, ani o žádného jiného kandidáta, ale o instituci svobodných voleb,“ stojí v reakci, kterou Jiří Drahoš zaslal Echo24.cz.
Drahoše za jeho vyjádření kritizoval již Miloš Zeman. Ten novinářům řekl, že považuje za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do Sněmovny či na Hrad být ovlivněni „jakýmisi imaginárními zahraničními službami“. „To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany ze nesvéprávné,“ uvedl Zeman.
Bezpečnostní informační služba (BIS) uvedla, že nemá závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby. Rizika dezinformačních kampaní však BIS připouští.