1 Editorial

Poměr sil mezi Babišem a Zemanem

Témata: ,

Andrej Babiš byl jako šestý český premiér přijat v Bílém domě. On a jeho tým vytěžili z návštěvy Spojených států maximum. Není důvod nehodnotit jeho americkou cestu jako úspěch a nesouhlasit s ním, že jde zatím o vrchol jeho zahraniční politiky. Radost z dobře vykonané práce mu ale trochu kazily události doma. Nejprve ty, které se týkají posunu v policejním vyšetřování jeho ve svěřenských fondech zaparkovaných firem, pubertálního blbnutí evidentně mentálně nezralého předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, ale především vyšetřování proslulého olomouckého návladního Iva Ištvana, který si vzal do parády brněnskou buňku ANO, dvojku hnutí Jaroslava Faltýnka a také jeho syna Jiřího. Nic z toho ale českého premiéra mocensky neoslabí, z Washingtonu se vrátil posílen především vůči prezidentu Miloši Zemanovi.

Představa, že ti dva, premiér a prezident, jsou spojenci, je zavádějící. Mezi nimi šlo především o pragmatické dohody, které se řídí heslem „něco za něco“. Pro oba je to výhodné, Andrej Babiš dostal krytí před policejním vyšetřováním, Miloš Zeman podíl na moci, která dalece přesahuje jeho pravomoci dané ústavou. Znalci hradních kuloárů dokonce odhadovali poměr sil 70 : 30 ve prospěch prezidenta, především proto, že bez Miloše Zemana by Andrej Babiš ve Strakově akademii nebyl nebo by z ní už dvakrát vyletěl. Kdyby se chtělo, mohlo to být naposledy po krymské aféře s Babišem juniorem. Teď do hry vstoupili Američané, kteří se hodně angažovali v protikorupční Rekonstrukci státu, ale navzdory nepochybné znalosti věci nikdy Andreje Babiše nezpochybňovali a nakonec se rozhodli podpořit ho otevřeně, a dali tak jednoznačně najevo, že před rusko-čínskou politikou Dálného východu Miloše Zemana preferují jeho.

Zatímco premiér jednal v sídle CIA, prezident se chystal na přijetí ruské delegace výrazně nižšího řádu, vedené jakýmsi ministrem průmyslu. Andrej Babiš se tuto zjevnou posilující výhodu ze strany Američanů nesnaží nijak vyzdvihovat, naopak se snaží „komunikovat“, že cesta byla s posvěcením prezidenta, který dokonce navázal vztah s americkým velvyslancem. Není pochyb, že oba dva silní mocenští hráči vědí, co přijetí v Bílém domě znamená. Trochu se snížil nevýhodný poměr sil, jenž se bude s blížícími parlamentními volbami více vyrovnávat. Samozřejmě pokud si Andrej Babiš udrží současné volební preference. Nejvýrazněji ho může oslabit ekonomický propad a promrhání ekonomické prosperity, což je také titulní téma nového Týdeníku Echo, ale též Piráti, kteří ho zatím nejpřesvědčivěji a nejefektivněji ze všech opozičních formací torpédují.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.