Ruský dokument na ČT obhajoval stalinistu Beriju. RRTV žádá nápravu
Stížnost na dokument ČT
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) označila za zavádějící dokument odvysílaný Českou televizí o Stalinově muži Lavrentijovi Berijovi, který prováděl ve 30. letech na jeho rozkaz stranické čistky a stál za deportací kavkazských národů. Berija je vyobrazen v lepším světle díky vyzdvihování jeho předností, například organizačních schopností. RRTV to považuje za bagatelizaci jeho zločinů a žádá nápravu.
Dvoudílný dokument Zapomenutí vůdci: Lavrentij Berija odvysílala ČT 10. a 17. prosince. Natočil ho režisér Pavel Sergačkov a premiéru měl 14. května 2017 na nejsledovanější, státem financované ruské televizi První kanál.
V dokumentu jsou vyzdvihovány Berijovy „manažerské schopnosti” i charakter, čímž podle RRTV dochází k bagatelizaci jeho účasti na zatýkání, popravách a stranických čistkách během takzvaného Velkého teroru, který nařídil sovětský diktátor Josif Stalin. Lavrentij Berija byl pak hlavním iniciátorem a vykonavatelem deportací kavkazských národů. V dokumentu se přitom uvádí, že tak činil s přemáháním, uvedla RRTV v tiskové zprávě.
Takovýto způsob vyobrazení Berijových zločinů považuje RRTV za nepřijatelný. Z historického hlediska šlo stále o kruté jednání, na jehož základě nemůže být Berija rehabilitován. Rada proto žádá nápravu do 7 dnů od doručení upozornění. Zasedání přitom proběhlo 9. ledna. O jakou nápravu by se mělo jednat, však nespecifikuje.
Vzhledem k tomu, že byly oba pořady odvysílány již v prosinci, nemůže ČT reagovat jejich stažením. „Podle našeho právního oddělení jsme ještě nedostali oficiálně stížnost a dokud jí nedostaneme, tak se k tomu vyjadřovat nemohu,” uvedla pro Echo24 tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.
Lavrentij Berija za Stalina zastával funkci šéfa lidového komisariátu vnitra (ministerstva vnitra). Po jeho smrti začal usilovat o získání absolutní moci v SSSR, zasazoval se o odsouzení Stalinových zločinů a rehabilitaci obětí nebo o ekonomické reformy. Dostal se tak do sporu s politickými oponenty, kteří ho v čele s Nikitou Chruščovem sesadili z funkce a následně na základě skutečných i smyšlených zločinů nechali odsoudit k trestu smrti. Berija byl popraven zastřelením 23. prosince 1953.
Rada v rámci své působnosti dané ustanovením § 5 písm. a) a f) a § 59 odst. 1–3 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů (dále jen zákon č. 231/2001 Sb.), v platném znění, upozorňuje provozovatele Česká televize, IČ 00027383, se sídlem Kavčí hory, Praha 4, PSČ 140 70, na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. b) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil 4 odvysíláním pořadů Zapomenutí vůdci: Lavrentij Berija ½ dne 10. prosince 2017 od 13:55 hodin na programu ČT2 a Zapomenutí vůdci: Lavrentij Berija 2/2 dne 17. prosince 2017 od 14:50 hodin na programu ČT2. Oba pořady, které je možné považovat za souvislé dílo, vyzdvihuje Berijovi „manažerské“ úspěchy i charakter, ve světle čehož dochází k bagatelizaci zejména jeho účasti na zatýkání, popravách a stranických čistkách během tzv. Velkého teroru nebo jeho role iniciátora deportací kavkazských národů. Berijův podíl na represích je též prezentován jako něco, čemu se nemohl ve své funkci vyhnout, nicméně tak činil s přemáháním. Tím de facto dochází k omlouvání Berijových činů, které lze z historického hlediska považovat za kruté jednání a na jejichž základě byla zamítnuta jeho rehabilitace. Rada stanovila lhůtu k nápravě 7 dnů od doručení upozornění.