Antarktida se neustále otepluje. Někde ledovce tají až dvojnásobně rychleji

Důsledky oteplování?

Antarktida se neustále otepluje. Někde ledovce tají až dvojnásobně rychlejiNOVÉ
Úbytek ledu na jižním pólu Foto:

FOTO: NASA

Svět

jhrvt Echo24

Antarktida dále taje. Vidět je to na skupině ledovců ve východní části jižního pólu, které rozpouští oteplující se oceán, upozorňuje americká NASA. Její data pocházejí z detailní mapy pohybu ledových ker a pozorování úbytku jejich výšky, kterou agentura sestavila ze satelitních snímků. Roztání antarktického ledu by mělo za následek zvednutí hladiny světového oceánu o mnoho metrů a zatopení níže položených oblastí.

Podle NASA se na jižním pólu jednoznačně projevuje změna klimatu. Vědci už dlouho vědí, že ustupuje masivní ledovec Totten, nově však pozorují úbytek i v dalších oblastech. Na východ od něj, v zálivu Vincennes Bay, poklesla od roku 2008 výška tamějších ledovců o tři metry, do té doby vědci žádný úbytek nezaznamenali. Podobně se na západ od ledovce v oblasti Wilkes Land tempo ústupu ledovců od roku 2009 zdvojnásobilo.

„Změna nevypadá jako nahodilá, zdá se, že je systematická,“ míní glaciolog NASA Alex Gardner. „Zřejmě to značí skrytý vliv oceánu, který byl v oblasti západní Antarktidy obzvláště silný,“ dodal. Vědci již dříve poukazovali na to, že led z jižního pólu mizí rychleji než kdykoliv v minulosti. Podle nich je zapotřebí zásadně omezit uhlíkovou stopu, jinak hrozí, že tání ledů bude pokračovat po další tisíce let.

NASA svá pozorování získala také ze zkoumání teploty oceánu a změny v mořských proudech. Na ně mají podle výzkumníků vliv změny poryvech větru a právě ubývání ledové pokrývky. Shodují se, že východní část Antarktidy je méně zasažená, současně ovšem relativně neprozkoumaná. Otazníky visí například nad podobou mořského dna a podloží pod ledovci. „Těmto ledovcům se musí věnovat zvýšená pozornost,“ upozorňuje Gardner. „Musíme podrobněji zmapovat hloubku a místopis. Až tehdy můžeme spolehlivě říci, jestli tyto ledovce budou ustupovat, nebo vydrží,“ doplnil.

Výzkum by nicméně mohl vést také k potvrzení toho, že hladina močí stoupá daleko rychleji, než se předpokládalo, varuje Chris Fogwill z Keelovi univerzity.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V hlubinách Země je obrovský rezervoár života, zjistili vědci

Teprve druhý lidský objekt vletěl do mezihvězdného prostoru. Voyager 2 překročil heliosféru