V hlubinách Země je obrovský rezervoár života, zjistili vědci
objev života v hlubině
Pod zemským povrchem se skrývá takřka neznámý svět plný života, odhalili vědci na výročním jednání Americké geologické unie. Díky zkoumání nálezů z hlubokých důlních děl i kilometrovým vrtům pod povrch kontinentů a moře vědci dokázali sestavit modely, jak rozsáhlý je vlastně ekosystém skrytý lidským zrakům, který odolává obrovským tlakům, teplotám či nedostatku živin. Podle odhadů pracovníků Deep Carbon Observatory má tato biosféra dvakrát větší objem než světové oceány a zahrnuje průměrně 7,5 tuny uhlíku na krychlový kilometr. To znamená dohromady až 385x větší hmotu uhlíku než celé lidstvo, píše web Sciencedaily.
Tato zjištění jsou výsledkem desetileté práce mezinárodních vědeckých týmů. Vědci přezdívají tento utajený svět „život v hlubině“ (Deep Life) a pokládají jej za neobyčejně zajímavou a přitom téměř neprobádanou část biosféry.
Podmínky v hlubině mohou být místo od místa zcela odlišné a daly vzniknout velmi různorodým mikroskopickým formám života – současně ale zřejmě existují organizmy rozšířené po velké části zeměkoule.
Další objevy budou bezpochyby následovat díky pokrokům v technologii hlubinných vrtů a v sekvencování DNA.
Dosud není zmapováno přesné fungování organismů v hlubinách, ani není známo, jaké jsou vlastně meze pro udržení života. Jsou známé organismy, které se dokáží rozmnožovat při teplotě 121 stupňů Celsia; jiné organismy byly zjištěny v hloubkách 5 kilometrů pod povrchem půdy. Rekordman v oblasti oceánů žije 10,5 kilometru pod mořským dnem.
„Zkoumání hlubinného podzemí je podobné jako zkoumání amazonského pralesu. Život je všude a všude je mimořádná hojnost neobvyklých organismů,“ říká například Mitch Sogin z Deep Carbon Observatory. „Před deseti lety jsme neměli tušení, že by půda pod námi mohla být tak ohromně obydlena,“ nechala se slyšet francouzská vědkyně Isabelle Danielová z Lyonské univerzity.
Další zkoumání života v hlubině možná pomůže v hledání odpovědi na otázku, kde život vznikl. Blízko povrchu zahříván Sluncem, nebo někde v hloubce moře zahříván hydrotermálním průduchem a vyživovaný prvky přinesenými z hlubin Země? Jisté je, že biologové už dlouho neodhalili tak rozsáhlou a tak tajuplnou krajinu, jakou představují zemské hlubiny.