Preference CDU/CSU i dále klesají. Mluví se o konci Seehofera, ale i Merkelové

Preference CDU/CSU i dále klesají. Mluví se o konci Seehofera, ale i MerkelovéNOVÉ
Bavorská CSU sice ve volbách vyhrála, moc důvodů k radosti ale neměla. Foto:

Foto: Reuters

Svět

Konec Merkelové a Seehofera?

drb Echo24

Německá politická scéna se po nedělních bavorských zemských volbách pořádně otřásla. Vládnoucí křesťanští demokraté z unie CDU/CSU se potýkají s klesající přízní voličů, a to jen necelé dva týdny před hessenskými volbami. Ohroženy jsou pozice Horsta Seehofera (CSU), ale mluví se i o možném konci kancléřky Angely Merkelové (CDU), píše Süddeutsche Zeitung. O možném odchodu do opozice ze spolkové vlády se pak po debaklu v Bavorsku čím dál více mluví u SPD.

Ačkoliv CSU nedělní volby v Bavorsku vyhrála, se 37,2 % se jedná o jednoznačně nejhorší výsledek od roku 1950. V Německu se tak začíná mimo jiné mluvit o možné budoucnosti spolkového ministra vnitra a šéfa bavorské CSU Horsta Seehofera. Ten však při příchodu na pondělní jednání strany odmítl debatovat o své politické budoucnosti. Bývalý ministr dopravy za CSU Peter Ramsauer rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že po hořkých volebních ztrátách musí přijít debata o vedení strany. V případě výměny v čele Křesťanskosociální unie by se podle něj novým předsedou měl stát bavorský premiér Markus Söder (CSU).

Söder je dosavadním zemským premiérem a strana jej na pondělním jednání opět navrhla na tuto funkci. CSU chce ve středu zahájit vyjednávání se Svobodnými voliči (FW). Po skončení vyjednávání se však strana chce sejít a debatovat o své budoucnosti.

„Budeme jednat se všemi, kteří chtějí jednat s námi, s výjimkou AfD,“ řekl Seehofer o sondovacích rozhovorech, kterých se na rozdíl od následných koaličních vyjednávání bude účastnit osobně. Podrobnější jednání o nové vládě pak povede bavorský premiér Markus Söder.

„Věřím, že to půjde rychle, a budeme pak mít stabilní vládu, což od nás veřejnost očekává,“ poznamenal také Seehofer, podle něhož nedělní zemské volby ukázaly, že obyvatelé Bavorska chtějí, aby CSU už nevládla sama. Kvůli výraznému propadu, který podle Seehofera souvisí i s tím, že CSU ubrali hlasy Zelení, AfD nebo FW.

Dění v CSU se ale netýká jen křesťansko-sociální unie. Je to téma v celém Německu, zejména v Berlíně. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) se vyhýbá novinářským dotazům. V pondělí opustila centrálu CDU bez jediného slova a tiskovou konferenci přenechala své tajemnici Kramp-Karrenbauerové.

Poslední průzkumy na spolkové úrovni přisuzují koalici CDU/CSU jen 26 %, CDU by bez své sesterské bavorské strany pak měla jen 20 %, což je pro tyto dvě tradiční, velice úspěšné německé strany, něco nevídaného. To, že situace v CDU není jednoduchá, a to zejména pro kancléřku Merkelovou, napovídají i některá podpůrná prohlášení na její podporu. V prosinci se uskuteční sjezd CDU a například Evropský komisař Günther Oettinger (CDU) očekává, že bude Merkelová „jasně zvolena“ za šéfku křesťanské demokracie. Podporu kancléřce vyjádřil také premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff (CDU). „Ano, samozřejmě. Kdo jiný by s ní měl soutěžit?“, řekl. Sama Merkelová už dala najevo, že se svou kandidaturou na předsedkyni strany počítá.

CDU se v těchto dnech usilovně soustředí na kampaň v Hessensku, kde se 28. října uskuteční zemské volby. Politici představili v pondělí v centrále křesťanských demokratů nový plakát, na kterém stojí: „Nyní jde o Hessensko.“ CDU se tak bude po volebním debaklu v Bavorsku snažit o pozitivní výsledek alespoň v hessenské spolkové zemi.

O neúspěchu v Bavorsku se mluví i v SPD a Levici

Silné dozvuky mají bavorské volby i v dalších stranách. V sociální demokracii, která v neděli dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války a špatně je na tom i v celoněmeckých preferencích, znovu sílí hlasy, že by měla opustit spolkovou koalici s CDU/CSU a odejít do opozice. I šéfka SPD Andrea Nahlesová v neděli poznamenala, že se něco musí změnit. Pro okamžité ukončení spolupráce ale není. O osudu velké koalice se podle ní rozhodne v příštích měsících. O vlastní budoucnosti chtějí sociální demokraté jednat začátkem listopadu.

„Jistě je jedním z důvodů pro špatný volební výsledek v Bavorsku velká koalice v Berlíně (CDU/CSU+SPD),“ poznamenala k mizernému výsledku sociální demokracie předsedkyně strany.

Vlivný předseda mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert listu Rheinische Post řekl: „Buď zkusíme ještě jednou přivést koaliční partnery k rozumu, nebo půjdeme.“ Místopředseda strany Ralf Stegner zase vyjádřil přesvědčení, že se něco ve velké koalici musí zásadně změnit, pokud má mít budoucnost.

O tom, že tyto hlasy politici koaličních stran berou vážně, svědčí i slova místopředsedy CDU Thomase Strobla, podle něhož by v případě odchodu SPD z vlády nemusely nutně přijít předčasné volby, ale dalo by se vyjednávat o jiném vládním složení. Generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová se ale zatím takovouto možností vůbec zabývat nechce. Výsledek bavorských voleb označila za jasný varovný výstřel.

Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU). Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro tuto stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení se 17,5 procenta hlasů. Třetí Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta hlasů. Nejhorší výsledek od druhé světové války zaznamenala v Bavorsku sociální demokracie (SPD), která skončila s 9,7 procenta pátá. Do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta. Volební účast byla 72,4 procenta.

Velice špatného výsledku dosáhla Levice (Die Linke), která se ani tentokrát do zemského parlamentu nedostala. Získala jen 3,2 procenta. Těsně naopak do Landtagu pronikli liberálové z FDP (Freie Demokratische Partei), kteří získali 5,1 procent.

Výsledky bavorských zemských voleb:

Strana Procento hlasů 2018 Počet mandátů Procento hlasů 2013 Počet mandátů
CSU 37,2 85 47,7 101
Zelení 17,5 38 8,6 18
Svobodní voliči 11,6 27 9,0 19
AfD 10,2 22 nekandidovala  
SPD 9,7 22 20,6 42
FDP 5,1 11 3,3 0


Čtěte také: V Bavorsku vyhrála CSU. Má však nejhorší výsledek za 70 let. Slaví Zelení a AfD

Související články