Lidé, kteří odmítají očkování, nedostanou dávky v nezaměstnanosti
KORONAVIRUS VE SVĚTĚ
Rakouský ministr práce Martin Kocher (ÖVP) se rozhodl blokovat podporu v nezaměstnanosti těm uchazečům o práci, kteří se nebudou ucházet o vhodné zaměstnání z toho důvodu, že zaměstnavatel vyžaduje očkování nebo nabízenou pozici kvůli požadavku očkování nakonec odmítnou. Informoval o tom tento týden rakouský deník Der Standard.
V Rakousku je v současné době 59,6 procenta populace plně očkováno proti koronaviru, což nebude podle tamních úřadů dostačující k tomu, aby se pandemie v příštích několika měsících dostala trvale pod kontrolou. V zemi běží debata, jak zvýšit proočkovanost obyvatel. Konkrétním krokem k ní nyní přispěl ministr Kocher. Neobvyklému kroku se podivuje i německý deník Die Welt.
Ministr Kocher minulý měsíc uložil rakouskému úřadu práce (AMS) blokovat podporu v nezaměstnanosti až šest týdnů těm uchazečům o práci, kteří se nechtějí ucházet o přiměřenou pozici pouze proto, že je tam vyžadováno očkování, nebo přímo nepřijali nabízenou pozici kvůli nutnosti očkování. Dopis s Kocherovými pokyny byl datován 25. srpna. Úřad práce však podle deníku Der Standard aktivně nezjišťuje stav očkování uchazečů o zaměstnání. Podpora v nezaměstnanosti je zablokována pouze tehdy, pokud zaměstnavatel oznámí, proč byla práce uchazečem zamítnuta, v tomto případě tedy kvůli požadavku očkování. Výjimkou je případ, kdy lidé nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů.
Stále více zaměstnavatelů v Rakousku požaduje očkování u nových zaměstnanců. Například spolková země Dolní Rakousko zavedla od 1. září povinnost očkování pro nové zaměstnance v celé státní službě, některé jiné země jako Vídeň nebo Štýrsko vyžadují očkování pro nové pracovníky ve zdravotnických a sociálních službách. Podle AMS ale už existuje řada soukromých společnosti z jiných sektorů, jako je průmysl nebo obchod, které jako předpoklad vyžadují očkování proti koronaviru.