2 vliv řepky na půdu

Řepka půdu neničí, hájí dále žlutý byznys Babiš. Odborníci jsou však přesvědčeni o opaku

NOVÉ

Témata: , , ,

Česká krajina v posledních týdnech opět výrazně zežloutla a zesílila tím i kritika vůči premiérovi Andreji Babišovi, jehož firmy ve svěřenském fondu z produkce řepky značně profitují. Šéf vlády sice tvrdí, že řepka nemá na půdu špatný vliv, což ale vyvracejí odborníci. Přestože řepka sama o sobě půdu nepoškozuje, je velmi náchylná k nemocem a proto musí být chemicky ošetřována, což půdě škodí. Pěstování řepky je navíc pro zemědělce výhodnější než produkce zeleniny, což má za následek rostoucí ceny. Psali jsme o tom zde.

„Zemědělci jsou vystaveni kritice, že ničí půdu a spodní vodu a tak dále. Není to pravda,“ zdůraznil Babiš v neděli na sněmu Agrární komory v Brně. Dodal, že dvě třetiny vypěstované řepky se používají na výrobu potravin, například olejů na smažení nebo majonézy. Na výrobu biopaliv se podle něj spotřebuje třetina řepky. Všechna média pak v titulcích citovala jeho slova, že čísla o soběstačnosti Česka v zemědělství jsou katastrofální. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) v Brně podotkl, že řepka prospívá půdě a zadržuje vodu v krajině.

Podle kritiků je však řepka náročná na živiny i chemické postřiky a znehodnocuje půdu, znečišťuje vodu a půdu pesticidy a má dopady na zdraví zvířat a lidí žijících v okolí masivně chemicky ošetřovaných lánů. „Řepka obecně potřebuje velkou chemizaci, více než jiné plodiny. Potřebuje více pesticidů a herbicidů, čímž zvyšuje zátěž podzemních a povrchových vod, kam se část chemických přípravků dostane. Do vody se také dostane více nafty.“ uvedl již dříve pro Echo24 ekolog David Pithart ze společnosti Beleco.

Podobně hovoří i poslanci ze zemědělského výboru. „Řepka sama o sobě je meliorační (půdu zlepšující) rostlina. Bohužel způsob a množství, v jakem je u nás pěstována, k poškozování půdy vede. Takže s panem premiérem nesouhlasím,“ řekl pro Echo24 místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Radek Holomčík (Piráti). 

Další místopředsedkyně výboru Veronika Vrecionová (ODS) rovněž s Babišovým tvrzením nesouhlasí. „Řepka sama o sobě půdu nepoškozuje, ale je velmi náchylná k různým nemocem, a proto musí být pravidelně chemicky ošetřována, což poškozuje půdu a podzemní vody. Problémem je také, v jak velkém množství je u nás řepka pěstována,“ uvedla Vrecionová pro Echo24. 

Řepka se využívá pro výrobu biopaliv, která se podle zákona povinně přimíchávají do benzinu a nafty. Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert, který patřil Babišovi a převedl jej v roce 2017 do svěřenského fondu.

Řepka se letos pěstuje podle ČSÚ na ploše 391 000 hektarů, ve srovnání s minulým rokem je to úbytek skoro o pět procent. Zemědělské půdy je v ČR podle Svazu vlastníků půdy 4,2 milionu hektarů, což by znamenalo, že řepka se pěstuje zhruba na devíti procentech zemědělské půdy. Do tohoto počtu se ale započítávají i vlastníci zahrad a stát, který má zhruba tři procenta zemědělské půdy, tedy přibližně 134 000 hektarů. Za zemědělskou půdu se považuje orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.

Přesto se od roku 1990 rozloha plochy, na které se řepka pěstuje, rozšířila čtyřnásobně. V roce 1990 byla pěstována na na ploše 105 102 hektarů. Zemědělcům se totiž více vyplatí pěstovat řepku, než například brambory. Tato skutečnost se poté odráží i v cenách brambor a dalších druhů zeleniny, kterých je letos kvůli loňskému suchu značný nedostatek.  

Čtěte také: Polí s řepkou je čtyřikrát víc. Byznys Agrofertu přispívá k drahým bramborám


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.