Zakleknutí na FAU bylo nezákonné, potvrdil definitivně Nejvyšší správní soud

Konec dohadů

Zakleknutí na FAU bylo nezákonné, potvrdil definitivně Nejvyšší správní soudNOVÉ
FAU Přerov Foto:

REPROFOTO: ČT

1
Domov

Echo24

Nejvyšší správní soud (NSS) před týdnem vydal konečné rozhodnutí, podle něhož bylo vydání zajišťovacích příkazů ve výši 343 milionů korun na přerovskou firmu FAU nezákonné. Odůvodnil to tím, že celníci pro tak velký zákrok neměli žádný silný důvod. Kauza FAU vešla do širšího povědomí nechvalně proslulou nahrávkou Andreje Babiše, na níž současný premiér hovoří o tom, jak na firmu „naši klekli“. Na rozhodnutí NSS jako první upozornil server Podnikatel.cz.

NSS tak zamítl kasační stížnost, kterou Generální ředitelství cel podalo proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. Ten zajišťovací příkazy už dříve zneplatnil. Nejvyšší správní soud tak potvrdil jeho stanovisko, když uvedl, že celníci pro tak masivní zásah neměli dostatečný důvod.

Nebyl důvod

„Pokud správce daně nenašel žádný silný důvod, který by jednoznačně svědčil pro obavu z budoucí nedobytnosti daně, bylo namístě zvážit obezřetnější, méně razantní postup, který by více šetřil práva daňového subjektu. Měl bedlivě zvážit, zda by kýženého cíle správy daní nešlo dosáhnout prostřednictvím jiného – méně invazivního – nástroje, jímž by bylo možné nově vzniklou situaci daňového subjektu vyřešit a který by tak výrazně neochromil faktickou podnikatelskou činnost,“ upozornil v rozsudku NSS.

Součástí rozsudku není pouze zrušení „zajišťováků“. Společnost FAU také podala proti zákroku celkem 13 žalob. A soud už ve dvou případech její nárok uznal, ve dvou dalších zase zamítl. V jednom případě zrušil soud příkaz ve výši 217 milionů korun.

Případ přerovské FAU, jejíž sklady sídlily v areálu chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost v roce 2016. Finanční správa se tehdy formou zajišťovacích příkazů pokoušela vymáhat dlužné částky na daních, firma následně skončila v konkurzu. Na stranu firmy se však vloni v listopadu postavil Nejvyšší správní soud. Podle něj bylo vydání příkazů nezákonné a jejich platnost zrušil.

„Naši na to klekli“

Zdaleka nejvíce však firmu „proslavila“ tajně pořízená nahrávka premiéra Andreje Babiše, kterou v roce 2017 zveřejnila skupina Julius Šuman a v níž zaznělo Babišovo od té doby slavné „naši na to klekli“. Z nahrávky jednoznačně vyplývalo, že Finanční správa zlikvidovala přerovskou společnost podle instrukcí premiéra, tehdy ministra financí. Babiš později autenticitu nahrávky potvrdil. 

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů Finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Správce daně však musí mít podle daňového řádu vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena. 

Čtěte také: Soud odblokoval majetek spolumajiteli „zakleknuté“ firmy FAU