Čína stvořila novou hrdinku: těhotnou zdravotnici, která ošetřuje nakažené koronavirem

KORONAVIRUS

Čína stvořila novou hrdinku: těhotnou zdravotnici, která ošetřuje nakažené koronaviremNOVÉ
Záběr zachycující těhotnou zdravotní sestru Foto:

FOTO: printscreen CCTV

2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vlnu kritiky vyvolalo video, na němž je zdravotní sestra ve vysokém stupni těhotenství, jak pečuje o pacienty v nemocnici v čínském městě Wu-chan, tedy ohnisku nákazy novým koronavirem. Státní televize CCTV záběry odvysílala, aby ukázala sestřičku Čao Jü, která je v devátém měsíci, jako hrdinku. Píše o tom server BBC News. Uživatelé čínských sociálních sítí ale zasypali nemocnici kritikou za to, že nechává těhotnou pracovat ve vysoce rizikovém prostředí. Další napsali, že zdravotnici jen zneužívají k propagandě.

Na nový koronavirus už v Číně zemřelo více než 2200 lidí. Většina úmrtí je soustředěná právě ve Wu-chanu, hlavním městě provincie Chu-pej. Jen v Číně bylo zaznamenáno více než 75 000 nakažených. Virus už se rozšířil do dalších míst světa, kde je více než 1000 nakažených a také několik obětí na životech.

Video s Čao Jü zveřejnila stanice CCTV minulý týden. Na záznamu je vidět, jak sestra prochází nemocnicí v ochranném obleku, kontroluje pacienty a provádí test jednoho z nich, který je později odeslán s horečkou na jiné oddělení. Z nahrávky je slyšet, jak jí tento pacient říká, že by tam neměla pracovat, protože je to nebezpečné.

Foto:

Echo

Čao Jü přiznává, že její rodina má námitky vůči tomu, aby dál pracovala. Dodává ale, že doufá, že může odvést svou část práce v boji proti viru.

Video, které mělo být poctou sebeobětování, se dotklo citlivého místa u mnoha Číňanů, kteří televizi obvinili, že příběh zneužila. „Můžete přestat se vší touhle propagandou? Kdo rozhodl, že odvysílat podobnou nahrávku je v pořádku? Těhotné ženy by neměly být v první linii boje, a hotovo,“ napsal jeden z uživatelů na čínské sociální síti.

„Co to má být? Představení s politickými záměry? Neposílejte ženy v devátém měsíci dělat takové věci,“ dodal další. „Myslím, že toto video slepě povzbuzuje ženy, aby bojovaly v první linii bez ohledu na vlastní zdraví. To je úchylné,“ uvedl jiný.

Není to přitom jediné video, které vyvolalo hněv čínských uživatelů internetu. V Kan-su zveřejnila státní média nahrávku plačících zdravotních sester, kterým holili hlavy. Průvodní slovo videonahrávky uvedlo, že díky oholeným hlavám bude pro ženy jednodušší nosit ochranné prostředky při péči o pacienty. Mnozí ale pochybují o logice podobného kroku. Ptají se, proč ženy nemohou mít jednoduše krátké vlasy, proč je nutné jim holit hlavy – a také proč nevznikla nahrávka, na níž by o vlasy přicházeli muži.


Čtěte dále: Koronavirus možná pochází z laboratoře, kde netopýři napadli vědce

Kniha, která předpověděla koronavirus? O viru z Wu-chanu psala už v roce 1989

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články