Kůrovec za mým koncem není, říká odvolaný šéf Lesů
Odvolání ředitele Lesů ČR
Odvolaný ředitel státní společnosti Lesy ČR Daniel Szórád nesouhlasí s důvody svého vynuceného odchodu. Ministr zemědělství Jiří Milek odvolal šéfa lesnické společnosti kvůli tomu, že „nezvládl řízení podniku, které vyústilo v kůrovcovou kalamitu“. Szórád podle svých slov však situaci řešil, a dokonce psal premiérovi v demisi Andreji Babišovi, po kterém chtěl navýšení pracovníků ze zahraničí, řekl v rozhovoru pro Echo24.
Souhlasíte s argumenty pana ministra?
Kdybych s nimi souhlasil, tak žádný dopis neposílám. Respektuji to, že pan ministr má právo si vybrat svoje lidi, kterým bude důvěřovat. Pokud mi nedůvěřuje, tak je maximálně v pořádku, aby si našel někoho jiného. Já jsem navíc nikdy netvrdil, že by neexistovali lepší lidi. Stoprocentně existují manažeři, kteří to dokážou posunout. Byl jsem ve vedení čtyři roky, každá společnost potřebuje občas určitý impuls. V Bavorsku se dělají kontrakty na pět let, za první republiky se dopředu vědělo, že po pěti letech se manažer posune. Bylo to i kvůli tomu, že si za tu dobu vytvoří určité vazby, ať už negativní či pozitivní. Ty ho poté zbavují možnosti se svobodně rozhodovat. Z tohoto pohledu s tím žádnou potíž nemám a respektuji to. Vadí mi ale uvedené důvody a měl jsem potřebu se k nim vyjádřit.
Jako důvod odvolání uvedl pan ministr nezvládnutí kůrovcové kalamity. Jaké jste navrhoval řešení?
Tady je celá řada interních řešení, které jsou v rámci podniku a byly přijaty. Došlo k personálním změnám, k posílení pracovníků, k organizačnímu uspořádání, vytvoření fondu k uvolnění prostředků, abychom položili dostatečný počet ochranných opatření, k úpravě smluvních vztahů a dalším. To, po čem jsem já dlouhodobě volal, přesahuje rámec státního podniku Lesy ČR a rámec ministerstva zemědělství. Protože to má spojitosti se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Usilovali jsme o to, abychom byli vyjmuti z této povinnosti, třeba formou nějakého mimořádného stavu.
Volali jsem po tom, že v resortu chybí velké množství výrobních dělníků, je tedy třeba zjednodušit a zracionálnit pravidla pro jejich příjem. My jsme sice nastartovali stipendijní program, ale to je dlouhodobá záležitost. My to potřebujeme hned. Osobně jsem psal panu premiérovi, že bychom potřebovali na základě analýzy na dva tisíce dělníků pro celý sektor. Žádal jsem také o prodloužení lhůty pro pobyt z nynějších tří měsíců. Poláci mají údajně čtyři miliony Ukrajinců nabraných pro sebe a tady je problém jedna tisícovka.
Na tiskové konferenci premiéra v demisi Andreje Babiše, ministra zemědělství Jiřího Milka a ministra životního prostředí Richarda Brabce se uváděla některá opatření, jak odvrátit kůrovcovou kalamitu. Padl i zmíněný návrh na dovoz pracovníků ze zemí mimo EU, který jste uvedl už ve svém prohlášení po odchodu. Nemyslíte si, že vaše nápady nyní převezme krizový manažer Ludvík Řičář?
Podle kolegy Ludvíka Řičáře jde o nedorozumění. Říká, že není žádný krizový manažer a že jde o nesmysl. Odpovědný za ten stav je generální ředitel Tomáš Pospíšil a hotovo. Nelze ty kompetence nějak štěpit. Pan Řičář, který byl oslovován, aby se stal potencionálním ředitelem, to odmítl. Uvolil se k tomu, že je ochoten pracovat v určitých skupinách a účastnit se přípravy potřebných řešení.
Tady se ale vymýšlí něco, co už je vymyšleno. Kolegové, co tam jsou, nebudou navrhovat něco nového, co nebylo vymyšleno. Je potřeba to akorát konkretizovat a hledat konkrétní opatření.
Za svého působení jste měl založit vlastní závod s vlastními zaměstnanci pod společností Lesy ČR. Velké těžařské společnosti si pak měly stěžovat na ministerstvu zemědělství, že jim přetahujete pracovní sílu a ministerstvo to následně mělo zarazit. Je to pravdivé, že existuje takový tlak od těžařských společností?
Ano, Lesy ČR mají vlastní lesnické závody. Rozšířily působnost i do kalamitních oblastí. V rámci těchto oblastí jsme vyčlenili samostatné regiony, na kterých zpracováváme kalamitu ve vlastní režii. Máme tam plán zpracovat nějakých 340 tisíc kubíků dřeva v tomto roce. To, že to nebylo s potleskem z podnikatelské sféry, je fakt. Že by to ale bylo se zásadními protesty, toho si vědom nejsem.
Nebyly tam nějaké stížnosti přímo na ministerstvo zemědělství?
Ne, nikdo nám nic nestopl. Jestli tam proběhlo nějaké jednání a diskutovali o tom, tak to nevylučuji.